गैरआवासीय नेपाली संघको अध्यक्षमा डा.केसीको उम्मेदवारी किन ? 

 

सन् २००३ मा स्थापित गैरआवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए)को स्थापना कालदेखि नै डा.बद्री केसी आवद्ध छन् । सुरुमा रुसमा बस्ने नेपालीहरूबीच सहयोग, सद्भाव र भेटघाटका लागि यो संघ खोलेदेखि नै डा.केसी एनआरएनएमा आवद्ध भएका हुन् ।

आजभन्दा झन्डै १८ वर्ष पहिले स्थापना भएको एनआरएनएले यतिबेला मुलुकका झन्डै ८४ वटा देशमा आफ्नो सांगठानिक संरचना विस्तार गरिसकेको छ । यो संघ अहिले प्रवासमा बस्ने आम नेपालीको दुःख, सुखको सारथी बनेको डा.केसी बताउँछन् ।

केसी एनआरएनएको स्थापना भए पश्चात् झन्डै चार वर्षसम्म साधारण सदस्य भएरै काम गरेका थिए । त्यसपछि २००७ मा एनआरएनए रसियाको सर्बसम्मत तथा निर्विरोध महासचिवमा चुनिए । २००९ देखि २०१३ सम्म दुई कार्यकाल निर्विरोध पुनः चुनिएर केन्द्रीय समितिमा काम गरे । उनी २०१३ मा केन्द्रीय कोषाध्यक्षमा निर्वाचित भएका थिए । २०१५ देखि २०१९ सम्म दुई कार्यकाल महासचिव भएर उनले संघ चलाइसकेका छन् । २०१९ यता डा.केसी उपाध्यक्ष पदमा कार्यरत छन् । यद्यपि उनले अध्यक्षबाहेक एनआरएनएको प्रायः सबै पदिय दायित्व र जिम्मेवारी सम्हाली सकेका छन् ।

यस संघमा आवद्ध भएदेखि नै आमगैरआवासीय नेपालीको पक्षमा उभिएको डा.केसी बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘आफू एक्लैले नभै गैरआवसीय नेपाली संघको मातहतबाट समस्यामा परेका नेपालीहरूको सहयोग गरेको छौँ, सहयोग र समर्थनका लागि हरहमेशा हामी उहाँहरूकै साथमा हुनेछौँ ।’

एनआरएनएको केन्द्रीय उपाध्यक्ष तथा अध्यक्ष पदका प्रत्यासी डा.केसीले गैरआवासीय नेपालीलाई नागरिकता दिने विषय कार्यान्वयन र नेपालीहरूको आर्थिक तथा बौद्धिक लगानी नेपालमा भित्र्याउनका लागि आफूले पहल गर्ने बताउँदै आएका छन् । केसीले एनआरएनएका एजेण्डाहरू चलायमान र कार्यान्वयका लागि अध्यक्षमा आफ्नो बाहेक अरूको विकल्प नभएको दाबी गर्छन् । त्यस्तै ‘१० अर्बको संयुक्त लगानी कोषलाई मूर्तरूप दिन पनि केसीू प्रतिबद्ध भएको बताउँछन् ।

उपाध्यक्ष डा.बद्री केसीको अध्यक्षमा उम्मेदवारी किन ?

स्थापनाको वर्षदेखि नै डा.केसी गैरआवासीय नेपालीहरूको हकहित र अधिकारका लागि एनआरएनएबाहेक अर्को विकल्प नदेखेको बताउँछन् । यसर्थ उनले आफ्नो सक्रिय जीवन रहुँञ्जेल एनआरएनएको साथ नछोड्ने प्रण गरेका छन् । आफू एनआरएनएलाई निरन्तर चलायमान बनाइ राख्न अहोरात्र खट्ने उनको विश्वास छ । विगत लामो समयदेखि नै यस संघमा आवद्ध भए पश्चात् समस्यामा परेका नेपालीहरूको पक्षमा आवाज बुलन्द गर्दै आएका छन् ।

 

 

केसी २०१९ यता उपाध्यक्ष पदमा रहँदादेखि नै एनआरएनएलाई विभिन्न देशहरूसँग साझेदार गरेर नेपालको कुटनीतिलाई चलायमान बनाउन उद्दत छन् । त्यसयता उनले वैदेशिक तथा बौद्धिक दुवै लगानी नेपाल भित्र्याउने लगायतका थुप्रै एजेण्डामा आफूले हमेशा कोसिस गर्ने बताउँछन्, डा.केसी । यस मानेमा आफूले आसन्न गैरआवासीय नेपाली संघको १० औँ महाधिवेशनका अध्यक्षको प्रत्यासी भएको तर्क गर्छन् ।

उपाध्यक्ष केसीका एजेण्डा 

१. गैरआवासीयलाई नागरिकता दिलाउने ।

छ । नागरिकता ऐनको संशोधन मस्यौदा अहिले पनि संघीय संसद्को राज्य व्यवस्था समितिमा विचाराधीन छ । त्यसको कार्यान्वनका लागि आफूले पहल गर्ने डा.केसीको पहिलो एजेण्डा हुनेछ । नेपाली भएरमात्रै हुन्नरहेछ, पहिचानका लागि प्रमाणको आवश्यकता पर्छ । त्यो प्रमाण नै नागरिकता हो । गैरआवासीय नेपालीलाई नागरिकता प्रदान गराउन एनआरएनए लागि पर्नेछ । किनकि यो कुरा २०७२ को संविधानमा नै व्यवस्था गरिएको छ । त्यसको कार्यान्वयनमा ढिलाइ भएको छ । त्यसका लागि नेपाल सरकारसँग आवश्यक छलफल गर्ने केसीले बताएका छन् ।

२. बैदेशिक रोजगारीमा भएका समास्या समाधान ।

नेपालले श्रम सम्झौता गरेका विभिन्न देशहरूमा पुगेका अधिकांश नेपाली दाजुभाइ तथा दिदीबहिनीले समयमा तलब नपाएको, कम्पनीबाट ठगिएको, अत्याधिक श्रम शोषण भएका खबर दैनिक सञ्चार माध्यममा आइनै रहन्छ । कति नेपाली अलपत्र परेको घटना आँखै अगाडि देखिन्छ । यी चुनौती र समस्या उप्रान्त नहोस् भन्नका लागि केसीले नेपाल सरकार र एनआरएनएको सहकार्य र सम्झौतामा पहल गर्ने बताएका छन् ।

३. बौद्विक वर्ग र दोस्रो पुस्ताका युवाहरूलाई एनआरएनएमा आबद्ध गराउने ।

नेपालका उत्कृष्ट विद्यार्थीहरूले आफ्ना सर्टिफिकेट बोकेर विदेशिनुपर्ने बाध्यता छ । यसका लागि उनीहरूले पनि नेपालमा योगदान गर्ने वातावरण बनाउन आफू लागि पर्ने बताएका छन् । विश्वका प्रसिद्ध विश्वविद्यालयमा अध्ययन गरेका विद्वतबाट नेपालका विश्वविद्यालय, क्याम्पस लगायतकामा ल्याब, रिसर्च सेन्टर, आविष्कार केन्द्रमा अध्यापन गराउन सक्ने वातारण सिर्जना गर्ने केसीको उद्देश्य छ । यसका साथै छुट्टै संरचना बनाएर विदेशमा अध्यापनरत प्रोफेसर डाक्टर, रिसर्चरलाई नेपाल भित्र्याउने र यहीँ काम गर्ने व्यवस्था मिलाउने केसीको उद्देश्य छ ।

४. गैरआवसीय नेपालीहरूको लगानी नेपाल भित्र्याउने ।

मुलुका अधिकांश देशमा रहने नेपालीले आफ्नो गच्छे अनुसारको लगानी गर्न सक्छन् । त्यसको समुचित लाभ पनि पाउन सकून भनेर यसअघि एनआरएनएले १० अर्बको कम्पनी खडा गरेका छौँ । एनआरएनए नेपाल डेभलपमेन्ट फण्ड जस्ता प्रोजेक्ट सुरु गरेको उनी बताउँछन् । त्यस्तै विदेशमा बस्नेले कम्तिमा पनि १० लाख नेपालीको डिम्याट खाता खुलाउँछौं । र, विदेशबाट आइपिओ भर्न लगाउने हाम्रो ध्येय छ ।

५. श्रमिकको पैसाले श्रमिककै लागि श्रम बैंक खोल्ने ।

आगामी दुई वर्षभित्रै डा.केसीको लक्ष्य श्रम बैंक स्थापना गर्ने छ । श्रमिकको पैसाले श्रमिककै लागि श्रम बैंक खोल्ने उनको इच्छा हो । एनआरएनएको सुझावका आधारमा सरकारले यसअघि नै यो कार्यक्रम ल्याउने तय गरेको छ । यसलाई चलायमान बनाउनका लागि केसीले आवश्यक पहल गर्ने बताएका छन् । त्यस्तै नेपालमा केन्द्र रहने र उक्त केन्द्रका बैंकको शाखा संसारभर रेमिटयान्स एजेन्सीका रूपमा विस्तार गर्ने पनि उनको लक्ष्य छ । र, वैदेशिक रोगजारीमा भएका श्रमिकको झन्डै १० खर्बभन्दा बढी रेमिटयान्स नेपाल भित्रिन्छ । यसबाट रेमिट्यान्सको उत्पादनशील कार्यका लागि उपयोगिता बढ्ने छ ।

६. नेपाली भाषा, साहित्य र कलाको बेलीविस्तार गर्ने ।

विदेशमा बस्ने नेपाली र उहाँहरूका सन्तानले नेपाली भाषा अध्ययन गर्न पाएका छैनन् । भाषाको प्रभावका कारण नेपाललाई विस्तारै भुुल्दै गएका छन् । यसका लागि नेपाली, भाषा, साहित्य कला सिकाउन आवश्यक देखिन्छ । आफ्नो देशको भाषाप्रति अनविज्ञ भए पहिचान नै गुम्ने खतरा हुन्छ । त्यसैले गैरआवासीय नेपालीका लागि नेपाली भाषा, साहित्य र कलाको प्रवद्र्धन गर्नका लागि विद्यालय खोल्ने पनि डा. बद्री केसीको एजेण्डा रहेको छ ।

७. एनआरएनए फाउन्डेसनको संरचना नेपालका सातै प्रदेशमा विस्तार गर्ने । 

सन् २००३ मा स्थापना भएको एनआरएनए अहिले ८४ देशमा सांगठानिक संरचना विस्तार भएको छ । यससँग झन्डै ३ हजार ४ सयभन्दा बढी सदस्य छन् । यसको लोकप्रियता देशव्यापी हुँदा नेपालमा पनि लोकप्रियता बढाउने उद्देश्य रहेको केसी बताउँछन् । देशका ७७ वटै जिल्लाबाट प्रवास पसेका नेपालीहरूलाई एकत्रित गर्ने यसको उद्देश्य रहेकोले आफूले नेपालका सबै जिल्ला र ७ वटै प्रदेशमा विस्तार गर्ने लक्ष्य रहेको उनले बताए ।

८. एनआरएनए र नेपाल सरकारबीच थप प्रगाढ सम्बन्ध स्थापित गर्ने ।

गैरआवसीय नेपाली संघ मुलुकका ८४ देशमा सांगठानिक संरचना छ । यस हिसाबले यो निकै ठूलो संस्था पनि हो । यसबाट नेपाल सरकारले ठूलो लाभ लिनसक्ने प्रवल सम्भावना छ । यसका लागि नेपाल सरकार र मुलुकका विभिन्न देशमा विस्तारित एनआरएनएको सहयोगमा कुटनीतिक पक्षलाई मर्यादित र सम्बन्ध बलियो बनाएको खण्डमा प्रशस्त लाभ लिन र दिन सकिने भएकाले दुवैको सम्बन्ध गाढा बनाउनमा सहयोग हुने भएकालेल यो एजेण्डा पनि केसीले समेटेका छन् ।

९. वैदेशिक रोजगारीका लागि मानवअधिकार र सुरक्षाको प्रत्याभूत भएका देशहरूसँग साझेदार गर्ने । 

खाडी मुलुकबाहेकका अन्य देशहरू जस्तै युरोपियन कन्ट्रीमा सुरक्षा र मानव अधिकारको प्रत्याभूत भएको हुनाले त्यतातिर पनि नेपाली श्रमिकका लागि गन्तव्य बन्नसक्छ । त्यसका लागि पनि आफूले पहल गर्ने केसी बताउँछन् । मानवअधिकार, सुरक्षाको प्रत्याभूति नभएका देशमा नेपालीले दुःख पीडा झल्दै आएका छन् । त्यसबाट मुक्ति पाउन हमेशा कोसिस गर्नेछु । यीनै मुख्य एजेण्डासहित आफूले आसन्न १० औँ महाधिवेशनका लागि अध्यक्ष पदको उम्मेदवारी दिएको केसी बताउँछन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
इलेक्सनमा एमालेको असहमति होइन : महासचिव पोखरेल

    नेकपा एमालेका महासचिव शंकर पोखरेलले आफूहरुको असहमति अर्ली इलेक्सनमा नभएको बताएका

खोप पूरा गर्ने पर्यटकलाई भिसा दिने सरकारको निर्णय

    सरकारले खोपको मात्रा पुरा गरेका विदेशी पर्यटकले पाउने अनअराइभल भिसा सुविधालाई

प्रधानमन्त्रीको मौनता विडम्बनापूर्ण : ज्ञवाली

    नेकपा एमालेका नेता प्रदीप ज्ञवालीले भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्री रेणु

एमाले काठमाण्डौ जिल्लाको पदाधिकारीको पदभार ग्रहण

        नेकपा एमाले काठमाण्डौ जिल्लाको छैटौ अधिवेसनबाट निर्वाचित पदाधिकारीहरुले पदभार