एमसीसी सहयाेग राेक्नु हुँदैनः विश्वप्रकाश शर्मा 

 

नेपाली कांग्रेसमा सहमति भयो ? नेताहरूका वीच मन मिल्यो ?

नेपाली कांग्रेसको १४औँ महाविधेशन एकतावद्ध ढंगले सम्पन्न गर्ने गरी सम्वादबाट सहमति र सहमतिबाट महाधिवेशन गर्ने स्प्रीटमा हामीले आन्तरिक विषयहरूलाई हल गरेका छौँ ।

नेपाली कांग्रेसको महाधिवेशनको कार्यतालिकामा हेरफेर भयो । १४औँ महाधिवेशन अब कहिलेबाट शुरु हुन्छ ?

नेपाली कांग्रेसको महाधिवेशन मनोवैज्ञानिक रुपमा प्रारम्भ भइसकेको छ । महाधिवेशनको प्रक्रियामा जाँदै गर्दा ३६ हजारभन्दा बढी वडाहरूलाई ७ हजारको आकारमा ल्याएका छौँ । त्यसैले नेपाली कांग्रेसले पार्टीको अन्तरिम संरचनाको समायोजन गरेर सक्ने समयावधि ०७६ सालको माघ महिनाका लागि निर्धारण गरेको छ । अबको १४–१५ दिनभित्रमा हामीले समायोजनको प्रारम्भीक कर्मलाई सक्नुछ । त्यसरी महाधिवेशनको प्रक्रिया शुरु हुन्छ ।

कांग्रेसको महाधिवेशन कात्तिक १५ गतेदेखि शुरु हुँदै छ । त्यसको कार्यतालिका कस्तो छ ?

कात्तिकको १६ गते नेपाली कांग्रेसको गाउँ र नगरको वडा अधिवेशन हुनुभन्दा अगाडि २–३ वटा चरणहरू छन् । माघ महिनाभित्र आन्तरिक संरचना समायोजन गर्ने । नेपाली कांग्रेसको क्रियाशील सदस्यता वितरणको प्रक्रिया शुरु हुुनुपर्छ । पहिला वडामा कात्तिक १६, ०७६ मा वडा नगरको अधिवेशन गर्नु अगाडि पहिला माघमा क्रियाशील सदस्यता वितरण हुनुपर्छ । क्रियाशील सदस्यता वितरण गर्नलाई नवीकरण गर्ने र कार्य गर्नको लागि हामीले ०७६ फागुनदेखि ०७६ सालको चैत महिनासम्म २ महिनाको समय राखेका छौँ । क्रियाशील सदस्यताको नवीकरण गरेको क्रियाशील सदस्यताको सूची प्रकाशन गरेर केन्द्रमा पठाउनेछ ।

सूची पठाउने कार्य ०७७ सालको वैशाखमा पुर्‍याएका छौँ । क्रियाशील सदस्यता छानविन गर्न वैशाख १५ गते ०७७ सम्म पुर्‍याएका छौँ । समग्रमा क्रियाशील सदस्यता वितरण र नामावली अन्तिम बनाउने कुरो ०७७ सालको साउनको मसान्तभित्र तोकिएको छ ।

देशभरिका ७ हजारभन्दा बढी वडाहरूको एकै दिन वडा अधिवेशन ०७७ कात्तिक १६ गते हुन्छ । त्यसको २ दिन पछाडि ७ सय ५३ वडा गाउँ र नगरको अधिवेशन ०७७ कात्तिक १८ गते हुन्छ । ३ सय ३० वटा प्रदेश सभा निर्वाचन क्षेत्रमा एकै दिन कात्तिक २१ गते ०७७ मा अधिवेशन हुन्छ । प्रतिनिधि सभाको क्षेत्रीय अधिवेशन हुनेछ । एउटा मात्रै प्रतिनिधि सभा भएको जिल्लामा अधिवेशन कात्तिक २३ गते ०७७ मा हुनेछ । त्यसपछि एउटाभन्दा बढी प्रतिनिधि सभा निर्वाचन क्षेत्र भएको जिल्लाको अधिवेशन कात्तिक २५ गते ०७७ सालमा हुनेछ । त्यसपछि सात वटा प्रदेश अधिवेशन एकै दिन ०७७ सालको मंसिर २९ गते हुनेछ । नेपाली कांग्रेसको १४औँ महाविधेशन ०७७ साल फागुन महिनाको ७, ८, ९ र १० गते काठमाडौंमा हुनेछ ।

कांग्रेस पार्टीभित्र नेताहरूको मनमुटाव थियो । सोमबारको केन्द्रीय कार्यसमिति बैठकमा कुरा मिलेको हो ? १४औँ महाधिवेशनको कार्यतालिकामा आमूल परिवर्तन भएको हो ?

महाधिवेशनको कार्यतालिकामा हेरफेर भएको हो । महाधिवेशनको लागि निर्धारित फागुन ७, ८, ९ र १० गतेका लागि जुन मिति पुस ११ गते सम्पन्न केन्द्रीय कार्यसमितिको बैठकले तोकेको थियो त्यो मितिलाई यथावत राखिएको छ । अरु मितिहरूलाई हामीले अगाडि सारेका छौँ । अगाडि सारिएको मितिहरू जुन छन् ती मितिहरू गाउँ, नगरको अधिवेशनदेखि प्रदेशको अधिवेशनसम्मको मितिहरू सारेका छौँ । महाधिवेशनको लागि प्रदेशको अधिवेशन सक्किएपछि दुई महिना सात दिन जत्तिको अवधिको ग्याप पनि हामीले बढाएका हौँ ।

१४औँ महाधिवेशनको तयारीको लागि कार्यतालिका परिवर्तन र ग्याप राख्नु भएको हो त ?

केन्द्रीय महाधिवेशन अहिले निर्धारित गरिएको समय पछाडिको लागि निर्धारित मिति फागुन ७, ८, ९ र १० यथावत नै छ । त्योभन्दा अगाडि सारिएको जुन मिति छ, त्यो सारिए बमोजिम तीब्रताका साथ काम गर्नुपर्ने चुनौती, दायित्व हामी सबैमा थपिएको छ । मुख्य रुपमा महाधिवेशनको कार्यतालिकामा के कति परिमार्जन भयो ? के कति संशोधन भयो त्यो मुख्य कुरा होइन । मुख्य कुरा महाधिवेशनको निर्णय गरेर हामी अगाडि बढ्दै गर्दा केन्द्रीय कार्यसमितिभित्र अल्पमत र बहुमतमा निर्णय गर्नुपर्ने आवस्था आएको थियो । कोही सहभागी हुने । कसैले बहिस्कार गर्ने खालको चित्र देखिएको थियो । अहिले के भयोभन्दा सभापतिजीले वरिष्ठ नेतादेखि अरु सबै नेताहरूको साझा सहभागिता, साझा स्वामित्वका साथ निर्णयहरू गर्नुभएको छ । त्यसले के भयो भने यो निर्णयलाई कार्यान्वयन गर्ने सन्दर्भमा अझ बढी हार्दिकता, अझ बढी तीब्रताका लागि सहज बनायो ।

नेपाली कांग्रेसका शीर्ष नेताहरू मिलेर १४औँ महाविधेशन गर्न तयार हुनुभयो होइन ?

महाधिवेशनमा हामी जाँदै गर्दा कसैले वडामा, कसैले केन्द्रमा यो तहदेखि त्यो तहसम्म नेतृत्व चयन पार्टीका साथीहरूले गर्नु हुन्छ । पार्टीको प्रतिनिधिहरूले गर्नु हुन्छ । प्रतिनिधिहरूले नेतृत्व चयन गर्दै गर्दा प्रतिस्पर्धा हुन्छ । प्रतिस्पर्धा हार्दिक ढंगले गर्दै गर्दा लोकतन्त्रलाई सुन्दर बनाउँछ । पार्टीको जीवनलाई नवीन गति दिन्छ । त्यसैले त्यो दिशामा जानका लागि सोमबारको केन्द्रीय कार्यसमितिको निर्णयले हामी सबैलाई उत्साहित गरेको छ । सोमबारेको निर्णय हुँदै गर्दा पनि त्यो निर्णयसँग कतिपयले विमतीहरू राख्न सक्छन् । त्यो खालका विषयलाई पनि क्रमशः सम्बोधन गर्दै जाने हाम्रो कर्तव्य हुन्छ । सोमबारको निर्णय हुँदै गर्दा अरु पनि पार्टीका जीवनका थुप्रै विषयहरू छन् । ती विषयहरूलाई पनि सम्पादन गर्दै जानका लागि हामीलाई त्यसले नयाँ बल मिलेको छ । हामी क्रमशः अन्य विषयलाई पनि सम्बोधन गर्दै, सम्बोधन गर्दै साझा एकतावद्ध भावका साथ अगाडि बढ्छौँ ।

महाधिवेशनको कार्यतालिकामा कुरा त मिल्यो । तर, विभागहरू गठन भएको छैन । नेविसंघमा विवाद उस्तै छ । तरुण दलमा विवाद छ । यी विवादहरू कसरी मिलाउनु हुन्छ ?

हाम्रो पार्टीको महाधिवेशनको कार्यतालिका सम्बन्धी कार्यतालिका र प्रक्रियाको विषयमा हामी एउटा ठाउँमा पुग्यौँ । त्यो विषयमा पुग्दै गर्दा केवल कार्यतालिकाको हेरफेर मात्रै भएको होइन । हामीले समयमा नेपाली कांग्रेसको विधानको धारा ४, त्यसको ८ को ‘ङ’ले के भन्छ भने क्रियाशील सदस्यता केन्द्रीय छानविन समिति बनाउन भन्छ । यसको लागि पनि विधानको धारा २२ को ७ बमोजिम सात सदस्यीय क्रियाशील सदस्यता छानविन समिति गठन गर्नुपर्ने हुन्छ । क्रियाशील सदस्यता छानविन समिति गठन गरेपछि त्योसँगै समिति विधानको धारा ४ को ८ को ‘घ’ र ‘ङ’को बमोजिम कार्य गर्नुपर्छ ।

यो गर्नको लागि पार्टी सभापतिलाई केन्द्रीय कार्यसमितिले अधिकार दिएको छ । संयोजक र सदस्यहरूको मनोनयन आवश्यक परामर्श गरेर गर्ने भनेर सहमति भएको छ । यो भन्नुको अर्थ के हो भने हामी अलिक अगाडिको बैठकमा जाँदै गर्दा सभापतिलाई अधिकार दिँदै गर्दा पनि शंका, उपशंका रह्यो होला । सर्वसम्मति र बहुमतले निर्णय गर्दा त्यसमा पनि विमती रह्यो होला । अहिले हामी कहाँ आइपुग्यौँ भने क्रियाशील सदस्यता छानविनको सन्दर्भमा सभापतिले परामर्श गरेर संयोजक र सदस्यहरू मनोनयन गर्ने ठाउँमा आइपुग्यौँ । यसले के बताउँछ भने हाम्रा वीचमा विश्वास पहिलाभन्दा बढेर गएको छ ।

विश्वा बढेर गएको बेला नेपाल विद्यार्थी संघ (नेविसंघ), तरुण दल, विभागहरूको विषय विश्वासको जगमा हामी क्रमशः समाधान गर्दै लैजान्छौं । माघ २३ गतेका लागि केन्द्रीय कार्यसमितिको बैठक निर्धारण गरेका छौँ । त्यो निर्धारण गरेको बैठकमा विधानको केही धाराहरू, केही नियमावलीहरूका सम्बन्धमा हामीले निर्णयहरू गर्नुछ । पार्टीका अन्य भ्रातृ संघ संगठनहरू तथा शुभेच्छुक संस्थाहरूको बारेमा पनि निर्णयहरू गर्ने क्रममा हामी जान्छौँ ।

विभाग गठन गर्न दुबैवीच पक्ष सहमति भएको हो ?

अहिले हामीले जे टुंग्याएका छौँ । त्यो टुंगिएको छ । सम्बोधनको प्रक्रियामा वा सम्पादन गर्न बाँकी रहेको क्रममाथिका विषय छन् ती विषय पनि हामी हार्दिक ढंगले हामी छलफल गरेर टुंग्याएरै जान्छौँ ।

नेविसंघको विषयमा पार्टी कार्यालयमा ढुंगा हानाहानको अवस्था आयो नि ? किन नेविसंघभित्र यस्तो हुन्छ ?

विद्यार्थीका वीचमा सोमबार जे भएको छ भएको भन्दा धेरै पनि बाहिर पुगेको हुन सक्छ । विद्यार्थीका वीचमा त्यति मात्रै पनि हुनुहुन्न थियो भन्ने हाम्रो भावना छ । विद्यार्थीले आफ्नो धारणा राख्दै गर्दा शान्तिपूर्ण ढंगले प्रदर्शन पाउने, शान्तिपूर्ण अनसन बस्न पाउने, एउटाले अर्काको विचारलाई सुन्ने, यो स्वभाविक लोकतान्त्रिक प्रक्रिया हो । तर, त्यही बिचार प्रकट गर्दै गर्दा एउटाले अर्कोको कुरा सुन्दै गर्दा, एउटाले अर्कोलाई ग्राह्य हुने मनोविज्ञान भएन भने राम्रो हुँदैन । पार्टीमा यो बेला देशभरिका नेपाल विद्यार्थी संघका विद्यार्थीले पनि जो अहिले आवाजहरू सुनिरहनुभएको छ ।

उहाँहरू सबैले गम्भीरतापूर्वक हेक्का राख्ने कुरा के छ भने हामीलाई चिन्ता थियो तपाईहरू सबैलाई, विद्यार्थीहरूलाई पनि, पार्टीका अरुलाई पनि, कि पार्टीमा नेताहरूको वीचमा द्वन्द्व भयो । त्यो द्वन्द्वको कारणले धेरै विषयहरूमा समस्या भयो भन्ने चिन्ता थियो । पार्टीमा नेताहरू एक भएर अगाडि बढ्नुस् भनेर हामी साथमा छौँ भनि आउँथ्यौँ । आज नेताहरू एककिसिमको सहमतिको ढंगले एकठाउँमा पुग्नुभयो । नेविसंघबाट उत्पादित नेताहरू अहिले पार्टीको नेतृत्वमा वर्तमान पार्टी सभापति चाहे त्यो वरिष्ठ नेता, अन्य मुख्य नेताहरू नेविसंघबाटै उत्पादित नेताहरू हुनुहुन्छ ।

नेपाल विद्यार्थी संघको भविष्यको बारेमा, दायित्वको बारेमा, नेविसंघलाई जीवन्त तुल्याउने सन्दर्भमा सबैले गम्भीर हेक्का राख्नु हुन्छ । राख्ने भएको हुँदा नेविसंघका नेताहरूले पनि यो प्रकारको वा कुनै पनि प्रकारको द्वन्द्व हुनेभन्दा पहिला पार्टीले उचित निर्णय गर्नेछ । विधानको प्रक्रियाभित्र बसेर निर्णय गर्नेछ । नेविसंघका साथीहरू र नेविसंघको भविष्यलाई जीवन्तता दिने गरी निर्णय गर्नेछ भन्ने आशावादी रहेर बस्नुस् ।

नेविसंघमा उमेर हद लागू भएन । झण्डै ५० वर्ष पुगेको व्यक्तिलाई नेविसंघको अध्यक्ष बनाउनु भनेको राम्रो कुरा हो र ?

नेविसंघका विषयमा बाहिर अत्यन्तै कन्फ्युजन छ । नेविसंघको विधान ०२७ सालमा बनेको थियो । नेविसंघ जन्मसँग बनेको विधानको ७औँ संशोधन नेविसंघको महाधिवेशन हुँदै नेपाली कांग्रेसको केन्द्रीय कार्यसमितिमा पुग्यो । त्यो संशोधनको नेविसंघको विधानको भाग २ को धारा ५ त्यो अन्तर्गतको पनि बुँदा नम्बर ५ ले के भन्छ भने ३२ वर्ष पुगेको व्यक्ति नेविसंघको सदस्य बन्न पाउँदैन । तर सँगैमा के भन्छ भन्दा यो व्यवस्था नेविसंघको १२औँ महाधिवेशनबाट लागू हुनेछ भन्छ । १२औँ महाधिवेशनबाट लागू हुनेछ भन्नुको अर्थ आगामी महाधिवेशन हुँदै गर्दाखेरी ३२ वर्षमाथिका साथीहरू पनि केन्द्रीय कार्यसमितिमा वा कुनै तहमा नेतृत्वमा आउन पाउनु हुन्न ।

१२औँ महाधिवेशनबाट आउने समिति भन्नु र १२औँ महाधिवेशन गराउने समिति भन्नुको विषयमा फरक छ । सम्भव भए त अहिले पनि नेविसंघको नेतृत्वमा ३२ माथि किन ? त्योभन्दा मुनि बनाए हुन्छ । २८, २९ ३२ बनाए हुन्छ । त्यो बनाउने कुरालाई विधानले रोक्दैन । तर, सँगैमा विधानले के पनि रोक्दैन भने १२औँ महाधिवेशनको धारा उपधारले के भन्छ भने १२औँ महाधिवेशनमा लागू हुन्छ । अर्थात १२औँ महाधिवेशनबाट आउने समितिमा यो कार्य लागू हुँदै गर्दाखेरी त्यसलाई अगाडि लागू गर्न छेकिदैन । त्यो त अगाडिको ३२ वर्षको जिम्मेवारी हस्तान्तरण ग¥यो भने अधिवेशन गराउने समिति हो । यो त पार्टीले जिम्मेवारी लिएको अवस्था हो । पार्टीले गराउँदै गर्दा कुन रुपमा उपयुक्त छ ? पार्टीको सबै नेताहरूको साझा सहमतिको साथ यसमा हामी निर्णयमा पुग्छौँ ।

नेविसंघको विवादका कारण पार्टी कार्यालय रणभूमि बन्यो नि ?

नेपाली कांग्रेसको केन्द्रीय कार्यालयमा विद्यार्थीको वीचमा दौडधुप भो, विद्यार्थीको वीचमा चर्काचर्की भयो, विवाद भयो, अलिअलि झगडा भयो भन्ने वित्तिकै एकदम रणभूमि भयो भन्ने शब्द आइहाल्न जुरुरी छैन । नेताहरूलाई सुरक्षा दिनुप¥यो भन्ने कुरा पनि अतिरञ्जितपूर्ण कुरा पनि उचित होइन । बाहिर विद्यार्थीवीच द्वन्द्व भएपनि भित्र केन्द्रीय कार्यसमितिको बैठक चलिरहेको थियो । केन्द्रीय कार्यसमितिको बैठक हार्दिकतापूर्वक चलेकै थियो । मिडियाका साथीहरूले क्यामराले खिच्नुभएको थियो । त्यहाँ प्रहरी लगाएर नेताहरूलाई सुरक्षा दिनुप¥यो भन्ने खालको कुरो अतिरञ्जनापूर्ण पनि गर्नु हुन्न ।

बाहिर विद्यार्थीको वीचमा समस्या भयो, विवाद भयो, जसलाई फेरि केही बेर पछाडि विद्यार्थीकै नेताहरूले समन्वय गरेर हल पनि गर्नुभयो । एकछिन नोकझोँक भयो, ठेलाठेल भयो होला, दौडधुप भयो होला त्यो हुनेवित्तिकै त्यसपछि के भयो भनेर जानुप¥यो नि । त्यसपछि त विद्यार्थीकै नेताहरूले नै समन्वय गरेर शान्तिपूर्ण वातावरण बनाउनुभयो । एकछिन भएको घटनालाई निरन्तर भइरहेको छ भन्ने अवस्था एकदम रणभूमि भयो भन्ने कुरा पनि सोँच्नु हुन्न ।

एमसीसी पारित हुनुपर्छ भन्ने पक्षमा नेपाली कांग्रेस किन उभियो ?

नेपाली कांग्रेसले एमसीसी परियोजना आफ्नो नेतृत्वको सरकारको बेलामा गरेको सम्झौता हो र, अहिलेसम्म नेपालको लागि सबैभन्दा ठूलो सहयोग सम्झौता हो । एमसीसीलाई हेर्दै गर्दाखेरी सन् २००४ मा शुरु भएको थियो । अमेरिकामा डोनाल्ड ट्रम्प राष्ट्रपति भएपछि आईपीएस (ईण्डो प्यासिफिक स्ट्रयाटेजी)सँग जोडेर हेर्नु हुँदैन । यदि नेपाललाई भारत, चीन, अमेरिकाले वा कुनै पनि देशले दिँदै गरेको सैन्य सहयोग लिखित रुपमा कागजमा सैन्य रणनीतिको हिसाब हुनुपर्नेछ नेपाल भनेर कहिँ लेखिएको छ भने सबै खालका सहयोगहरू अस्वीकार गरौँ । तर, अमेरिकाबाट एम १६ नाम गरेको हतियार पैसा तिरेर खरिद गर्छौं । निःशुल्क रुपमा नेपालका लागि केका लागि भने स्पष्ट लेखिएको छ, विद्युतीय ट्रान्समिसन लाइनको लागि सडकहरू कालोपत्रे बनाउनको लागि भनेर आएको सहयोग नलिने कर्म हुँदैन ।

नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको एउटा पुस्ताले अरुण तेस्रो परियोजनाको हत्या गरेको थियो । त्यो पुस्ताले त्यसको दश वर्ष पछाडि आफ्ना युवाहरूलाई लोडसेडिङका विरुद्ध जुलुस निकाल भन्यो । पहिला विजुली उत्पादनमा रोकाउने, बाहिरको सहयोग । त्यसपछि दश वर्ष पछाडि विजुली ननिक्लिकन लोडसेडिङ भयो भने जुलुस निकाल्न लगाउने । त्यसको १५ वर्ष पछाडि के भयो भने त्यही अरुण तेस्रो परियोजनाको आफ्नै हातले शिलान्यास गर्ने । यस्तो कर्म विगतमा भए जस्तै एमसीसीको सन्दर्भमा त्यस्तो खालको अवस्था आउन दिनु हुँदैन । यदि कसैले पनि बाहिरबाट दिँदै गरेको सहयोगमा सैन्य रणनीतिको कुरा छ भने अध्ययन गरौँ, हेरौँ, त्यस्ता बुँदाहरू छन् भने हटाऔँ । छैनन् भने जबरजस्ती रुपमा ‘छन्’ भनेर राष्ट्रवादी एकदम बन्नका लागि अतिरञ्जितपूर्ण ढंगले विषयलाई लिएर जाने कर्म गर्नु हुँदैन ।

उपसभामुख पद प्रचण्डसँग माग्नुभए छ है ?

बिल्कुलै मागेका छैनौँ । नेपाली कांग्रेस पार्टीले संविधानको धारा ९१ को उपधारा २ बमोजिम फरक राजनीतिक दलबाट सभामुख र उपसभामुख हुनुपर्छ भनेर भनेको हो । फरक दल र फरक लिंग हुनुपर्छ भनेको हो । त्यो हुँदै छ । सातै वटा प्रदेशमा पनि फरक दलका छैनन् । एउटै दलले बाँडेर लिएको अवस्था छ । केन्द्रको नजिरलाई मानेर अब प्रदेशमा सभामुख र उपसभामुख फरक दलको बन्नुपर्छ । कांग्रेसले मागेको छैन । संसद सहज रुपमा अगाडि बढ्दै गर्दा साझा दायित्व र साझा बोधका साथ जाओस् भन्ने पक्षमा कांग्रेस छ । हामीले निवेदन राखेर उपसभामुख पद मागेका छैनौँ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
डिजेल र मट्टितेलको मूल्य १० रुपैयाँ घट्यो

  पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटेको छ । पेट्रोल, डिजेल र मट्टितेलको मूल्य १०–१०

कलैयामा युवाहरुको सहयोगी टिम : संयोजकमा मुकेश साह

  विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोराना भाइरसको संक्रमण बिरुद्ध बिश्व समुदाय जुद्धिरहेको छ

स्वास्थ्यमन्त्री ढकालविरुद्ध अख्तियारमा उजुरी

  कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९)को उपचारमा अत्यवश्यक पर्ने मेडिकल सामग्री खरिदमा अनियमितता गरेको आरोपमा स्वास्थ्य

पूर्वराजाले कोरोना राहत कोषमा दुई करोड सहयोगको घोषणा

  पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहले कोरोना संक्रमणविरुद्ध लड्न सरकारले बनाएको कोरोना भाइरस संक्रमण, रोकथाम,