प्रधानमन्त्री ओलीलाई मृगौला दिन २ जना तयार, कसले दिदैछन् त ? 

प्रधानमन्त्री ओली गत कात्तिक २४ गतेदेखि नियमित डायलासिस गराइरहेका  छन् ।  उनका निजी चिकित्सक   डाक्टर दिव्या सिंहको अनुसार प्रम ओली प्रत्यारोपणको लागि पूर्ण तयार हुन केही समय लाग्ने भएकाले प्रत्यारोपण ढिला भएको हो ।

प्रत्यारोपणका लागि उनका दुई आफन्त तयारी अवस्थामा रहे पनि प्रत्यारोपण कहाँ र कहिले गर्ने निर्णय भइसकेको छैन । प्रम ओली र उनलाई किड्नी दिने आफन्त चिकित्सकको नियमित निगरानीमा रहेको उनी सुनाउँछिन् । ‘कहाँ र कहिले प्रत्यारोपण गर्ने भन्ने टुंगो लाग्न बाँकी छ, उनी भन्छिन्, ‘नेपालमै गर्ने भन्ने पनि सल्लाह भइरहेको छ । तर, अहिले कुनै टुंगो लागेको छैन।’

 

दोस्रो प्रत्यारोपणको ढिलो हुदाँ के हुन्छ जटिलता ?

प्रत्यारोपण गर्ने व्यक्ति र उनलाई अंग दिने दाताको स्वास्थ्य अवस्थाले प्रत्यारोपणको जटिलता निर्धारण गर्ने चिकित्सकहरु बताउँछन् । उमेर, खानपान र शारीरिक सक्रियता अनुसार जटिलता फरक पर्न सक्छ।

अमेरिकाको नेशनल किड्नी फाउण्डेशनको विभिन्न अनुसन्धानले दोस्रो प्रत्यारोपणको जटिलता, मानिसको सक्रियता र प्रत्यारोपणपछिको बाँच्ने उमेर पहिलो प्रत्यारोपणसँग तुलना गरेको छ ।

यदि पहिलोपटक प्रत्यारोपण गरेको ५ वर्षभित्रमा दोस्रो प्रत्यारोपण गरिन्छ भन्ने त्यसको सफलताको दर उच्च हुन्छ । अझ किड्नी दिने व्यक्ति ४० वर्षभन्दा कम उमेरको छ भने जटिलता कम देखिन्छ । यद्यपि दोस्रो प्रत्यारोपण जति ढिलो गर्‍याे त्यति नै खतरा हुनेमा अधिकांश अनुसन्धानको उस्तै निष्कर्ष छ ।

 

समयमै गरिएको दोस्रो प्रत्यारोपणलाई पहिलोजस्तै जोखिमकै रुपमा लिनुपर्ने अवस्था छैन । ठीक समयमा गरिएको दोस्रो प्रत्यारोपणको सफलताको दर वर्षेनी बढ्ने क्रममा बढेको छ । प्रत्यारोपणका लागि किड्नी दिने र लिने व्यक्तिको स्वास्थ्य अवस्था र उमेरको अवस्था मिलेमा पहिलो र दोस्रो प्रत्यारोपणको जटिलता खासै फरक नहुने चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

सामान्यतः पहिलो प्रत्यारोपण असफल भएको अवस्थामा दोस्रोपटक मिर्गौला प्रत्यारोपण गरिन्छ । यसैलाई आधार मानेर चिकित्सकहरुले भनेका छन् कि पहिलो प्रत्यारोपण असफल भयो भन्दै दोस्रो पनि असफल हुन्छ भन्ने हुँदैन । दोस्रो प्रत्यारोपण सफल हुने सम्भावना कायमै रहन्छ, तर त्यसको लागि प्रमुख शर्त भनेको पहिलो र दोस्रो प्रत्यारोपणवीचको समय अविधि हो ।

 

केही अनुसन्धानहरुले दोस्रो प्रत्यारोपणलाई उच्च जोखिमका रुपमा चित्रण गरेको छ । तर, ती अनुसन्धानहरुलाई नेशनल किड्नी फाउण्डेशनले परम्परागत अनुसन्धान भनेको छ । दोस्रो प्रत्यारोपण सफल भएका मानिसहरु धेरै रहेको बताउँदै उसले लेखेको छ, ‘हाम्रो अध्यनले दोस्रो प्रत्यारोपण पनि पहिलो झै सफल हुने देखाएको छ ।’

नेशनल किडनी फाउन्डेशनले थपेको छ, ‘पहिलो प्रत्यारोपण असफल भएर दोस्रो प्रत्यारोपण गराउनेहरु आत्तिनु पर्दैन । उनीहरु पहिलो प्रत्यारोपणझैं जिन्दगीको आशा गरेर अस्पताल पुग्न सक्छन्।’

प्रतिक्रिया दिनुहोस
विदेश पुगेपछि नेपालीको यस्ता भिडिओ किन सार्वजनिक हुन्छ ?

    नेपाल सरकारले अश्लील साइट बन्द गराए पनि सामाजिक सञ्जालमा सेक्स भिडिओका

राष्ट्रियसभाको १८ सिटका लागि सातै प्रदेशमा मतदान सुरु

    राष्ट्रियसभाको रिक्त १८ सिटका लागि सातै प्रदेशमा मतदान सुरु भएको छ

चीनमा ४४० जनामा कोरोना भाइरस, ९ को निधन, नेपालमा पनि फैलियो

  चिनियाँ स्वास्थ्य अधिकारीले बुधबार नयाँ कोरोना भाइरस (२०१९–कोभ) का कारण सिर्जित निमोनियाबाट

विदेशबाट साढे सात हजार युवा बाकसमा फर्किए

    सरकारी तथ्यांकअनुसार बितेको दश वर्षमा नेपालबाट काम खोज्दै ३८ लाख ५८