शारिरीक सम्पर्कले तौल नियन्त्रणमा सहयोग गर्छ ? 

यदि तपाईं आफ्नो तौलका कारण दुःखी हुनुहुन्छ । व्यायाम गर्नका लागि जिमखाना धाउनका लागि तपाईंसँग समय र साधन छैन भने तपाईं आफ्नो पार्टनरको सहयोग लिएर बेडरुममा नै आफ्नो वजन घटाउन सक्नुहुन्छ ।

प्रतिष्ठित जनरल प्लस वानमा प्रकाशित अमेरिकन एसोसिएसन अफ सेक्स एजुकेशनद्वारा गरिएको एउटा सर्वेक्षण अनुसार बेडरुममा लगभग २५ मिनेटसम्म गरिएको यौन क्रियाकलापले पुरुषहरुमा १ सय १ क्यालोरी तथा महिलामा ७० क्यालोरी उर्जा खपत हुन्छ । यौन सम्बन्धको क्रममा पुरुषको एक मिनेटमा ४ दशमलव २ क्यालोरी उर्जा खपत हुन्छ भने महिलाहरुको एक मिनेटमा ३ दशमलव १ क्यालोरी उर्जा खपत हुन्छ ।

यौन सम्बन्ध र क्यालोरीको हिसाब-किताब

यो अंक गणितलाई बिस्तारमा बुझ्नु अनिवार्य छ । हाम्रो शरीरको कुनै पनि साना-ठूला गतिविधिहरुका लागि उर्जाको आवश्यकता पर्दछ । उर्जाको त्यस्तो खपत मापनको लागि इमइटी (मेटाबोलिक इक्युभ्यालेन्ट अफ टास्क) को उपयोग गरिन्छ ।

एउटा एमईटी हाम्रो शरीरको कूल वजनको प्रति किलोग्राम ३ दशमलव ५ मिलिलिटर अक्सिजन बराबर हुन्छ । वैज्ञानिक अध्ययन अनुसार एउटा एमइटी उर्जाको खपत बराबरको शारीरिक गतिविधिमा हाम्रो शरीरको औसत एक किलोग्राम वजनमा १० दशमलव ९ क्यालोरी खपत हुन्छ ।

कस्तो प्रकारको यौन क्रियाकलापले घट्छ तौल ?

यौन सम्पर्कको क्रममा हाम्रो शरीरको गतिविधि एमईटीको कुन स्तरसम्म पुग्नसक्छ भन्ने कुरा महत्वपूर्ण हुन्छ । यौन विशेषज्ञहरुका अनुसार निस्क्रिय रहनु, यसको लागि हल्का प्रयास गर्नु, चुम्बन र आलिंगन जस्ता गतिविधिहरुमा १ दशमलव ३ एमइटीसम्म पुग्न सकिन्छ ।

सामान्य यौन अथवा मध्यम प्रयास गर्ने स्थितिमा १ दशमलव ८ एमइटीसम्म पुग्न सकिन्छ । यौनमा सक्रिय अथवा चरम प्रयासको स्थितिमा २ दशमलव ८ एमइटीसम्म पुग्न सकिन्छ ।

यस हिसावले यदि तपाईंको वजन ८० देखि ८१ किलो बराबर छ भने एक ठाउँमा बसिरहनाले पनि प्रतिघण्टा तपाईंको लगभग ७५ देखि ८० क्यालोरी खपत हुन्छ । जब तपाईं हिँड्न सुरु गर्नुहुन्छ, तपाईंको गतिविधिको स्तर बढ्न थाल्छ ।

त्यही अनुपातमा तपाईंको एमइटी भ्यालु पनि बढ्छ । यदि तपाईंको गतिविधि दुई एमईटी बराबर छ भने तपाई १ सय ६० क्यालोरी प्रतिघण्टा खपत गर्नुहुन्छ । यस प्रकारले १० एमईटीको अर्थ तपाईंले एक घण्टामा ८०० क्यालोरी खपत गर्नुहुन्छ । क्यालोरीको यस्तो हिसाब-किताबलाई ध्यानमा राख्दै यौन क्रियाकलापले वजन घटाउन सहयोग गर्छ भन्ने प्रमाणित भएको छ ।

छिट्टो तौल घटाउनका लागि के गर्ने ?

छिट्टो वजन घटाउनको लागि तपाईंले सही यौन सम्बन्ध राख्ने पोजिसनको छनोट गर्नुपर्छ । जसमा धेरैभन्दा धेरै क्यालोरी खपत हुन्छ । यसबाहेक यौनको मामला तन सँग-सँगै मनसँग पनि जोडिएको हुन्छ । नियमित र सन्तुलित यौनले हाम्रो शरीरमा धेरै किसिमको हार्मोनहरु सन्तुलन रहन्छन्, जुन वजनलाई नियन्त्रित गर्नको लागि सक्षम हुन्छन् ।

प्रायः यौन सम्बन्धपछि गहिरो निद्रा लाग्छ । यसले शरीरमा लेप्टिन, एडिपोकाइन नामक हार्मोनको संवेदनशीलता बढ्छ । यो हार्मोनले कम खाने र अधिक क्यालोरी खपत गर्नको लागि प्रेरित गर्छ ।

यौन सम्बन्धले एडिपोनेक्टिन र एस्ट्रोजेन हार्मोनको मात्रा पनि सन्तुलित हुन्छ । यी हार्मोनको मात्रा पनि सन्तुलित हुन्छ । यी हार्मोनहरुको असन्तुलित मात्रा वजन बढाउनको लागि जिम्मेवार बन्छ । डाक्टरहरुको भनाई अनुसार यौन सम्पर्क गर्दा काँध, कम्मर, तिघ्राको धेरै प्रयोग हुन्छ । यो एक प्रकारको कार्डियो एक्सरसाइज जस्तै हुन्छ ।

यसमा घुँडा पछाडिको नसा, पाखुराको मांंसपेशीहरुमा बोसो जम्मा हुन पाउँदैन । जसले एक प्रकारको वजन नियन्त्रित राख्छ । त्यसैले आफ्नो सुविधा र सहजता अनुसार नै यौन सम्बन्ध राख्ने पोजिसनको छनौट गर्नुपर्छ, जसले तपाईंको वजन घटाउन सहयोग  पुर्‍याओस्  ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
लाइक, लभ र रिट्‍वीटको चक्करमा छटपटिएका हामी

    केही समयअघि एक शिक्षित  वयस्क मनोविद् मधुविलाश खनालकहाँ पुगे । उनले

शारीरिक सम्बन्ध गर्ने, अनि बलात्कार भन्दै युवालाई फसाउने महिलालाई सजाय हुँदैन ?

  सामाजिक अभियान्त सरु सुनारले मन मिल्दासम्म शारीरिक सम्बन्ध राख्ने तर केही समस्या

ऋषि धमला ससुरासग पहिलोपटक मिडियामा, ज्वाँई भन्दा ससुरा तन्नेरी

  नेपालका चर्चित पत्रकार ऋषि धमलाका ससुरा पहिलोपटक सञ्चारमाध्यममा आएका छन । क्यानाडामा