कालापानी भारतले सीमा मिचेको हो, राजा महेन्द्रले बेचेका होइनन्–परराष्ट्रमन्त्री 

परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले सीमा विवादलाई लिएर कसैको आलोचना नगर्न आग्रह गरेका छन् । केही समययता सामाजिक सञ्जालमा तत्कालिन राजा महेन्द्र र प्रधानमन्त्री मात्रिकाप्रसाद कोइरालाले कालापानी बेचेको भ्रमपूर्ण प्रचार गरिएपछि परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले कुनै ब्यक्तिप्रति आरोप नलगाउन आग्रह गरेका छन् ।

देश बेच्ने अधिकार न राजालाई थियो न प्रधानमन्त्रीलाई । कसैलाई मिथ्या आरोप लगाउनु राम्रो होइन’ ज्ञवालीले भने ‘राजा महेन्द्रले कालापानी बेचेका होइनन् भारतले सीमा मिचेको हो ।’ सीमा मिचिएका बिषयमा स्पष्टरुपमा बोल्दै र कुटनीतिक सम्बन्ध राख्दै आएका ज्ञवाली तथ्य प्रमाणका आधारमा भारतसँग कुरा गर्ने बताए ।

कान्तिपुर टेलिभिजनको फायरसाइडमा बोल्दै ज्ञवालीले देशका तर्फबाट स्पष्ट अडान राखेका छन् । भारतीय पक्षसँग सीमा विवादका बिषयका कुरा अघि बढीसकेको बताए । झण्डै ७ दशक यता भारतले नेपालका दर्जनौ स्थानमा सीमा मिचिरहेको छ । तरपनि कुनै सरकारले यति स्पष्टसँग आफ्नो कुरा राखेका थिएनन् । मन्त्री ज्ञवालीले आफ्नो भूमि फिर्ता ल्याउन तथ्य प्रमाण जुटाइरहेको बताए ।

भारतले पछिल्लो समय निकालेको आफ्नो नयाँ राजनीतिक नक्सामा लिपुलेक, लिम्पियधुरा भारतमा राखेको छ । त्यसपछि उत्पन्न विवादले नेपाली समाज फेरी एकपटक तातिएको छ । सरकाले पनि ७ दशक लामो समस्या सामधानका लागि राष्ट्रिय सहमति जुटाएको छ ।

पञ्चायतकालदेखि निरन्तररुपमा नेपालका सीमाहरु मिचिदै गएका छन् । तरपनि कुनै सरकारले बोल्ने आँट गरेका थिएनन् । तर मन्त्री ज्ञवालीले स्पष्टरुपमा आफ्नो धारणा राख्दै आएका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
भीरबाट खस्यो ट्रक, दुई जनाको मृत्यु

    हिल्सादेखि याल्वाङ्ग आउँदै गरेको टिपर तुम्कोट भिरमा दुर्घटनामा परेको छ ।

प्रधानमन्त्री ओलीले खेलाडीलाई बालुवाटारमा नै बोलाएर गरे ‘सरप्राइज’ घोषणा

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले बुधबार १३ औं दक्षिण एसियाली खेलकुद (साग) का

मौसमविद भन्छन्- नयाँ प्रणाली भित्रियो, अब देशभर चिसो बढ्छ

  बुधबार रातिबाट विकास भएको नयाँ मौसमी प्रणालीले देशका हिमाली भेगमा हिमपात भएको

पदक जित्ने खेलाडीलाई प्रदेश-१ सरकारले नगदसहित सम्मान गर्ने

  प्रदेश १ सरकारले १३ औं दक्षिण एशियाली खेलकुद (साग) प्रतियोगितामा प्रदेश १