बैंक लुट्ने ह्‍याकरले गरेका थिए हेलिकप्‍टर चार्टर, सिंगापुर र मुम्बईको विज्ञ टोली काठमाडौंमा 

एकै रातमा नेपाली बैंकका एटीएम बुथबाट अर्बौं रकम निकाल्ने योजनासहित नेपाल आएका चिनियाँ ह्याकर समूहका ६ जना पक्राउ परिसकेका छन् । पक्राउ पर्नेमा तीनजना नेपाली पनि छन् । ह्याकर समूहका दुईजनाको खोजी कार्य जारी छ । उनीहरुको खोजीका लागि नेपाल प्रहरीले इन्टरपोललाई समेत पत्राचार गरिसकेको छ । पक्राउ परेका ह्याकरमध्येका एकजनाले भाग्नका लागि हेलिकप्टर नै चार्टर गरेको प्रहरी अनुसन्धानमा खुलेको छ ।

भाग्दाभाग्दै विमानस्थलबाट पक्राउ परेका चिनियाँ मूलका फ्रान्सेली नागरिक छु लुइले भाग्नकै लागि हेलिकप्टर चार्टर गरेको प्रहरी अनुसन्धानमा खुलेको हो । काठमाडौंको दरबारमार्गबाट पाँच जना चिनियाँ ह्याकर पक्राउ परेपपछि छु लुइ भागेर रसुवा पुगेका थिए ।

उनी रसुवाको केरुङ नाकाबाट चीन भाग्न चाहन्थे । तर त्यहाँबाट चीन प्रवेश गर्न नसक्ने अवस्थामा पुगेपछि उनले त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल फर्कनका लागि हेलिकप्टर चार्टर गरे । छु लुइ टिमुरेबाट एक निजी कम्पनीको हेलिकप्टरमार्फत् काठमाडौं फर्किए । अनुसन्धानमा संलग्न एक प्रहरी अधिकारीले भने, ‘‘रसुवाबाट चीन छिर्न नसकेपछि हेलिकप्टर चार्टर गरे । त्रिभुवन विमानस्थलमा आइसकेपछि उनी भाग्ने तयारीमा थिए । हामीलाई सबै सूचना आइरहेको थियो । उनलाई विमानस्थलबाटै हामीले पक्राउ गर्न सफल भयौं ।’’

उनले हेलिकप्टर चार्टर गर्नका लागि कसको सहयोग लिएका थिए भन्नेबारे समेत अनुसन्धान जारी छ । चिनियाँ ह्याकर समूहलाई नेपालमा सहयोग गर्नेहरुको विषयमा समेत अनुसन्धान सुरु गरिएको एक प्रहरी अधिकारी बताउँछन् । अनुसन्धानमा संलग्न ती अधिकारीले भने, ‘‘उनीहरु सबै विषयका बारेमा जानकारी लिएर नेपाल आएको देखिन्छ । उनीहरुलाई नेपाली नाकाको बारेमा पनि जानकारी रहेको पाइयो । यसबाट उनीहरुले ठूलो र व्यवस्थित योजना बनाएर नेपाली बैंकमाथि आक्रमण गरेको बुझ्न सकिन्छ ।’’ चिनियाँ ह्याकर समूह पक्राउ परेपछि यसबारे भारत र चीनले समेत चासो देखाएका छन् ।

अनुसन्धानका लागि सिंगापुर र मुम्बइको टोली काठमाडौंमा

प्रहरीले अनुसन्धानका लागि प्राविधिक पाटो केलाउनका लागि नेपाल राष्ट्र बैंकमार्फत् अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग लिएको छ । प्रहरी अनुसन्धानमा सघाउनका लागि सिगांपुर र भारतको मुम्बईबाट प्राविधिक समूह काठमाडौं आएको छ । प्रहरी स्रोतले भन्यो, ‘‘भिजा कार्डको अनुसन्धानमा सघाउनका लागि मुम्बईबाट टोली आएको छ भने समग्र सिस्टमको अनुसन्धानका लागि सघाउन सिंगापुरको विज्ञ टोली आएको छ ।’’
सिंगापुरमा नेप्सको साउथ प्यासिफिक हर्ने क्षेत्रीय कार्यालय रहेको ती अधिकारीले बताए । उनका अनुसार प्राविधिक परीक्षण जारी छ र त्यसको रिपोर्ट आउन केही समय लाग्ने देखिएको छ । सबै रिपोर्ट आइसकेपछि थप नयाँ तथ्य बाहिर आउनसक्ने सम्भावना छ ।

विज्ञ टोलीले उनीहरुले मोबाइलबाट डिलिट गरिएका डाटा ‘रिकभर’ लगायतका कामसमेत गर्नेछ । चिनियाँ र फ्रेन्च नागरिकले ‘वी च्याट’मार्फत् कुराकानी गरेको पाइए पनि उनीहरुले त्यो च्याट सबै डिलिट गरेको पाइएको छ । ‘वीच्याट’ चीनको सामाजिक सञ्जाल हो । उनीहरुले वीच्याट प्रयोग गर्दै आएका छन् । त्यसैले कसको सम्बन्ध कोसँग थियो भन्ने पत्ता लगाउन समस्या भएको थियो ।

प्रहरीले ह्याकिङमा संलग्न भएको आरोपमा चिनियाँ मूलका फ्रान्सेली नागरिक छु लुई, चिनियाँ नागरिक लिन जैनमेङ, लिओ जाइलेइ, सु लायङगाङ, क्यु युनक्विङ, चेन बिनबिनलाई पक्राउ गरिसकेको छ । यस्तै मनी एक्सचेन्जका सञ्चालक देवनाथ लामिछाने, रोशन प्रधान श्रेष्ठ र म्यानेजर रेवती दवाडी पक्राउ परेका छन् । उनीहरुले डलर साटेर सहयोग गरेका थिए ।

योजनाकारको खोजी जारी

प्रहरी परिसर काठमाडौंका डीएसपी होविन्द्र वोगटी अनुसन्धान पूरा भइनसकेकाले सबै कुरा खुलिनसकेको बताउँछन् । उनले बाह्रखरीसँग भने, ‘‘तथ्यलाई सुक्ष्म रुपमा केलाएर अनुसन्धान हुँदैछ । अहिले नै नेपालीको संलग्नताको विषयमा भन्न सकिँदैन । भाषा लगायतका कारण अनुसन्धानमा केही कठिनाइ छन् । नेपाल प्रहरी सबै कुराको अनुसन्धान गर्न सक्षम छ ।’’

ह्याकर समूहले नेपालको सबै बैंक प्रणाली, राष्ट्र बैंकको जस्तै लाग्ने ई–मेल प्रयोग गरेको भएकाले नेपालीको संलग्नता रहेको दाबी बैंकरहरुले गर्दै आएका छन् । प्रहरीले अहिले नै ह्याकिङको मास्टरमाइन्ड अर्थात् मुख्य योजनाकार पहिल्याउन सकेको छैन ।

फरार दुईजना वा अन्य कोही पनि यसको मुख्य योजनाकार हुनसक्ने प्रहरीको बुझाइ छ । अनुसन्धानमा संलग्न अधिकारीले भने, ‘‘चिनियाँ भाषाकै कारणले अनुसन्धानमा कठिनाइ भएको छ । चिनियाँ नागरिकले अंग्रेजी समेत नबुझ्ने भएकाले अनुसन्धानमा थप जटिलता थपिएको छ ।’’

प्रतिक्रिया दिनुहोस
दशरथ रंगशालामा कुटिए दर्शक

  त्रिपुरेश्वरस्थित दशरथ रंगशालामा फुटबल समर्थकमाथि प्रहरीले लाठी वर्षाएको छ । मंगलबार १३औं

३८ जना सवार चिली वायु सेनाको जहाज बेपत्ता

  अन्टार्कटिकास्थित हवाई बेसका लागि उडान भरेको चिली बायु सेनाको एउटा जहाज बेपत्ता

काठमाडौंमा आज जोर नम्बरका सवारीमात्र चलाउन पाइने

  १३ तेह्रौँ दक्षिण एशियाली खेलकूद (साग) को समापनको दिन आज काठमाडौँका मुख्य

हदै सम्म प्रेम गर्छन् यी पाँच राशि भएका मानिसहरू ! जान्नुहोस्

    यो संसारका हरेक व्यक्ति एकजस्ता हुँदैनन् । कसैमा केही कुरा विशेष