टानको चुनावमा कसले मार्ला बाजी ? 

ट्रेकिङ एजेन्सिज एसोसिएसन अफ नेपालको ४१ औँ वार्षिक साधारणसभा भोली २० गते होटल सोल्टीमा हुन लागको छ । यसका लागि वामपन्थी खेमा र प्रजातान्त्रिक खेमाको तीव्र प्रतिस्पर्धा हुने देखिएको छ ।

अहिले नयाँ नेतृत्वमा को आउछ भन्ने विषयले व्यवसायीहरुले विभिन्न अड्कल बाजी गर्न थालको छन् । भोली (शुक्रबार) हुने साधारणसभाले २ वर्षका लागि नयाँ नेतृत्व प्रदान गर्दछ । १७ सदस्यीय कार्यसमितिका लागि १३ सय २० मतदाताले मतदान गर्नेछन् ।

आफ्नो पक्षमा जित पार्नको लागि उम्मेदवारहरु १५ दिन अगाडिदेखि नै सकृय रहेका छन् । उनीहरुले सफलता आफ्नो पोल्टामा पार्नको लागि मतदाताहरुलाई रिझाउन धेरै कोसिस गरिरहेका छन् । वामपन्थी खेमाबाट अध्यक्षका उम्मेदवार युवा व्यवसायी अन्जन थापा (कुमार) रहेका छन् भने प्रजातान्त्रि खेमाबाट खुमबहादुर सुवेदी रहेका छन् । उनीहरुले आ–आफ्नो प्रचारप्रसार तीव्र तवरले गरिरहेका छन् ।

धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिका खहरेमा जन्मिएका थापा पोर्टर, गाईड बन्दै हाल होटल, ट्रेकिङ्ग र एडभेन्चर क्षेत्रका एक सफल र इमान्दार व्यावसायीको रुपमा पहिचान कमाएका व्यवसायी हुन् । उनी जुन–जुन क्षेत्रमा हात हाल्छनर त्यसमा सफलता पनि त्यहि गतिमा प्राप्त गर्दै आएका व्यक्ति हुन् ।

थापाले अफूले जसरी पनि यो निर्वाचनमा सफलता हासिल गर्ने बताउछन् । नम्र स्वभावका थापा आशाही ट्रेक्स एण्ड एक्पिडिसन प्रालिका सञ्चालक हुन् । सन २००० देखि पर्यटन व्यावसायमा लागेका थापा सफल व्यवसायी हुन् ।

उनको नेतृत्वमा वरिष्ठ उपाध्यक्षमा ऋषि नेपाल, प्रथम उपाध्यक्षमा प्रकाशचन्द्र देवकोटा, द्वितिय उपाध्यक्षमा तेन्जिङ शेर्पा, महासचिवमा सरिता लामा, सचिवमा दामोदर ढकाल, कोषाध्यक्षमा टेक खकुराल र सह–कोषाध्यक्षमा प्रदिप पण्डितलाई चुनावी दौडमा अघी बढाइएको छ ।

यस्तै सदस्यमा रघु पौडेल, मिङ्मा शेर्पा, ङिमादिकी शेर्पा, सुनिल सिलवाल, कृष्णगोपाल श्रेष्ठ, प्रेमबहादुर लामा, रघुनाथ पौडेल, रामबहादुर गुरुङ, श्रीराम अधिकारी, र ठाकुर सापकोटा रहेका छन् ।

थापा समुहले १६ बुँदे प्रतिबद्धता प्रस्तुत गर्दै टानलाई गतिशिल, र पदयात्रा व्यावसायीको समसामयिक समस्याको समाधानको लागि आफुहरु टान नेतृत्व लिन लागेको बताए ।

यसैगरी प्रजातान्त्रिक पक्षको नेतृत्व खुम बहादुर सुवेदीले गर्दैछन् । सुवेदी टानका अहिलेको कार्यसमितिका वरिष्ठ उपाध्यक्ष हुन् । सुवेदी धादिङ ज्वालामुखी गाउँपालिकामा जन्मेर विगत २६ वर्षदेखी पर्यटन व्यावसायमा लाग्दै आएका छन् । वर्तमान वरिष्ठ उपाध्यक्ष रहेका सुवेदी युनिक एडभेन्चर इन्टरनेशनलका सञ्चालक हुन् । उनि पनि आफ्नो जित सुनिश्चित हुनेमा कुनै शंका नै नरहेको दाबी गर्छन् ।

सुवेदी नेतृत्व प्यानलमा वरिष्ठ उपाध्यक्षमा नविन त्रिताल, प्रथम उपाध्यक्षमा चोलेन्द्र बहादुर कार्की, द्वितीय उपाध्यक्षमा भरत सापकोटा, महासचिवमा कर्मा शेर्पा, सचिवमा प्रदिपकुमार घिमिरे, कोषाध्यक्षमा ऋतु ग्याम्दान र सह–कोषाध्यक्षमा सूर्यकुमार श्रेष्ठ रहेका छन् । त्यस्तै सदस्यहरुमा खोमराज अधिकारी (सन्तोस), सिम्बिर घले, केशवप्रसाद दाहाल, कान्छा शेर्पा, सोनाम ग्याल्जेन शेर्पा, रबिन्द्र महर्जन, सनम शेर्पा, तेन्जिङ शेर्पा, बुद्धकुमारी अधिकारी रहेका छन् ।

तीन कार्यकालदेखि वामपन्थी धारका व्यवसायीहरुले जित्दै आएको ईतिहास टानमा विद्यमान रहेको छ । यसकारण पनि टानमा वाम वर्चश्व रहेको देखाउछ । अध्यक्षका प्रत्यासी थापाले नेतृत्व गरेको टानलाई अहिलेको अवस्थामा पु-याउनको लागि महत्वपूर्ण योगदान गरेका छन् । उनको पक्षमा देखिएको माहौल र घोषणासभामा देखिएको उपस्थितिले थापा पक्षको विजय सुनिश्चित जस्तो देखिन्छ ।

देस्रो पुस्ताका युवा र स्थापित पर्यटन व्यवसायी थापा पर्यटन क्षेत्रमा लोकप्रिय मानिन्छन् । पर्यटन क्षेत्रमा लामो अनुभव संगालेका थापा नेतृत्वको प्यानललाई हेर्दा उनीहरुको अधिकांश पदाधिकारीसहित कार्यसमिति सदस्यमा जित पार्ने देखिन्छ । आफ्नो छुट्टै खालको पहिचान बनाउन सफल थापाले आफूले जित्ने दाबी पनि गरेका छन् । यता खुमबहादुर सुवेदीले पनि आफूले जित्ने दाबी गरेका छन् । तर, उनका लागि यो निर्वाचन जित्न चाहि फलामको चिउरा चबाए सरह नै हुने देखिन्छ । किन पनि भने आहिलेको निर्वाचनमा अधिकांश भोटर नेकपा निकटका रहेको पाइएको छ । टानको निर्वाचनमा अध्यक्षको प्रत्यासी थापा र सुवेदी दुबै धादिङ जिल्ला निवासी हुन् ।

यस्तो छ नेपालमा ट्रेकिङको सम्भावनाः
विश्वभर साहसिक पर्यटनको कुरा गर्दा नेपालको पर्यटन अग्रपंक्तिमा आउँछ । संसारकै १४ वटा ८ हजार मिटरभन्दा अग्ला हिमशृङ्खला मध्ये ८ वटा त नेपालमा नै रहेका छन् ।

सर्वोच्च शिखर सगरमाथाको देश हुनुको नाताले पनि पदयात्रा पर्यटन तथा हिमाल आरोहीहरुका निम्ति नेपाल प्रमुख गन्तव्य मध्ये एक हो । भौगोलिक परिस्थिति भेषभूषा, जातजाति, परम्परा, प्राकृतिक सम्पदा आदिले भरिएको हाम्रो देश संसारकै सुन्दर देशमध्ये एक हो । लोन्ली प्लानेट, रोयटर्स जस्ता विश्व प्रसिद्ध गाइड बुकहरुले नेपालका पदयात्रा क्षेत्र विशेष गरी ट्रेकिङलाई विशेष महत्व दिएको पाइन्छ ।

यहाँका सुन्दर हिमशृङ्खला, हाम्रा गाउँबस्ती, रहनसहन, भेषभूषा र भौगोलिक विविधताले पर्यटकलाई लोभ्याउने गरेको छ । नाम्चेदेखि सगरमाथा, पुनहिलदेखि उपल्लो मुस्ताङ, रारा, डोल्पादेखि रुवी भ्याली, मनास्लुदेखि ओलाङचुङ गोला सम्म स्वदेशी तथा विदेशी पर्यटक पदयात्रामा जाने गरेका छन् ।

स्वास्थ्यका दृष्टिकोणले तथा दिनदिनै अत्यन्तै तीव्र विकासले संसारलाई भौतिक दुनियाँतिर लगिरहेको र अत्यन्त व्यस्त दैनिकीबाट छुटकारा लिँदै पदयात्रामा जाने पर्यटकहरु दिन प्रतिदिन नेपालप्रति आकर्षित हुने गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
यिनै हुन् नेपालको सांसद–मन्त्री भएर भारतको दलाली गर्नेहरु

  डा. बाबुराम भट्टराई नेपालको अर्थमन्त्रीदेखि प्रधानमन्त्रीसम्म भइसकेका ब्यक्ति । उनको बिद्धताको उपयोग

राष्ट्रपतिबाट २४१ जनाको कैद सजायँ र दण्ड जरिवाना मिनाहा

  गणतन्त्र दिवसको अवसरमा सरकारले २ सय ३३ जना कैदीको कैद सजाय मिनाहा

संविधान संशोधनको समर्थन गर्ने राप्रपाको निर्णय

  राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा) ले संसदमा पेस गर्ने तयारी गरिएको संविधान संशोधन

उपेन्द्र–बाबुराम भारतको दलाली गर्दै, नयाँ नक्साको विरोध गरे

  उपेन्द्र यादव र डा.बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको समाजवादी पार्टीकी सांसद सरिता गिरीले मुलुकको