नेपाल एयरलाइन्स विदेशीलाई बेच्ने यस्तो छ गोप्य तयारी

प्रकाशित मिति: २३ असार २०७६, सोमबार

 

नेपाल वायुसेवा निगमको संचालन तथा व्यवस्थापनमा विदेशी साझेदार भित्राइने नाममा विदेशीलाई बेच्ने तयारी भैरहेको बिषेश स्रोतको दाबी छ । निगमको संचालन तथा व्यवस्थापनमा विदेशी साझेदार भित्राइने भएको छ । ‘व्यवस्थापन करार’का माध्यमबाट निगम भित्रका केही विभागको नेतृत्व सम्हाल्न विश्वव्यापी बोलपत्र गरी विदेशी व्यवस्थापन साझेदार कम्पनी भित्राउने तयारी भइरहेको निगमका कार्यकारी अध्यक्ष मदन खरेलले जानकारी दिए ।

 

उनका अनुसार निगमको ‘अपरेशन’ र ‘इन्जिनियरिङ’ विभाग विदेशी व्यवस्थापन कम्पनीमार्फत गर्ने तयारी छ । त्यसबाहेक आवश्यक परेको बेला अन्य विभागमा पनि व्यवस्थापनले सहयोग लिन सक्ने गरी करार सम्झौता गरिने खरेलले बताए ।

 

उनका अनुसार निगम व्यवस्थापनले यसै साता एक समिति बनाएर व्यवस्थापन करारको ढाँचा निर्माणको काम शुरु गरिसकेको छ । बढीमा १० दिनभित्र यो समितिले प्रतिवेदन बुझाउने छ । त्यसपछि उक्त ढाँचा सञ्चालक समितिबाट पास गराएर संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयमा पठाउने योजना छ । उक्त प्रस्ताव नेपाल सरकारले स्वीकृत गरेपछि विश्वव्यापी बोलपत्र आहृवान गरी दक्ष कम्पनीलाई नेपाल वायुसेवा निगमको व्यवस्थापनमा साझेदारका रुपमा भित्राउने योजना बनेको हो ।

 

के हो व्यवस्थापन करार ?

निगमले लामो समयेदखि व्यवस्थापन करारमा जाने योजना बनाए पनि ठोस निर्णय गर्न सकेको थिएन । १ जुलाईमा निगमको ६१ औं वार्षिकोत्सवका अवसरमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले निगमको सुधारका लागि व्यवस्थापनसँग व्यवस्थापन सुधारको ठोस कार्ययोजना माग गरेका थिए । सोहीअनुसार निगमले व्यवस्थापन करारका माध्यमबाट निगमको व्यवस्थापनलाई सुदृढ बनाउने योजना बनाएको हो ।

 

व्यवस्थापन करारको निर्णय बढीमा तीन महिनाभित्र निष्कर्षमा पुर्‍याउने योजना छ । व्यवस्थापन करारका रुपमा भित्रने कम्पनीले निश्चित जिम्मेवारीसहित निश्चित अवधिका लागि कम्पनीका विभागहरुको जिम्मेवारी लिन्छ । तर, यसमा आर्थिक हिस्सेदारी बाँडफाँट भने गर्नु पर्दैन ।

 

व्यवस्थापन करारका लागि निगमले गर्ने आर्थिक प्रस्ताव स्वीकार गर्ने कम्पनीले काम गरेवापत पारश्रमिक लिन्छ । निगमले आफूले सुधार गर्न नसकेका मुख्य विभाग इन्जिनियरिङ र सञ्चालन हुन् । ती विभागको नेतृत्व भने व्यवस्थापन साझेदारका रुपमा भित्रने कम्पनीले नै पाउने छ । उनीहरुले ती विभागबारे निर्णय लिन सक्ने अधिकार पाउनेछन् ।

 

संस्था बलियो बनाउने उद्देश्य

निगमका लागि सरकारले रणनीतिक साझेदार वा निजी-सार्वजजिक-साझेदारी मोडलमा लैजाने सम्बन्धमा बहस भए पनि त्यसमा जाने आँट भने गर्न सकेको छैन । यसको मुख्य कारण नै निगमको कमजोर आन्तरिक व्यवस्थापन हो ।

 

निगम बलियो भएकै अवस्थामा विदेशी कम्पनीले निगममा पैसा लगानी गर्न इच्छुक हुनेछन् । त्यसको तयारीका लागि प्रारम्भमा व्यवस्थापन करारबाट आन्तरिक व्यवस्थापन सुधारको योजना बनाइएको हो । निगमले रणनीतिक साझेदारमा जाने दीर्घकालीन लक्ष्य कार्यान्वयनकै लागि अहिले निगमको सम्पत्ति मूल्यांकन गर्ने काम समेत भइरहेको छ ।


तपाईंको प्रतिकृयाहरू
 


ताजा अपडेट
सुष्माको यो अवतारले सिने जगत ततायो

ब्रत बसेको दिन शारिरीक सम्पर्क गर्न हुन्छ कि हुँदैन

महिलाले पुरुषको वीर्य स्खलन भएको यसरी थाहा पाउछन्

श्रीकृष्णको तस्विर कोठामा सजाउन दिनेसँग विवाह गर्छुः नायिका श्वेता खड्का

नेपालकी युवती पोर्न ब्लु फिल्म खेल्न कसरी पुगिन् अमेरिका

छबि शिल्पा दुबैलाई जेल हाल्न पुगे वकिल प्रहरी कार्यालय गौशालामा,झन् भयनक बन्दै मुद्धा हेर्नुहोस् के हुदै छ । भिडीयो सहित

साम्राज्ञीपछि मिस नेपाल श्रृङ्खला खतिवडाका टर्कीबाट आए यस्ता तस्वीर, बने दुनियाँ चकित

एउटा दुर्लभ संयोग परिवार नै एकैपटक यसरी भए चर्चित ।

जापान रोजगारका लागि भाषा परीक्षाको मिति सार्वजनिक

ऋषि धमलाले गरे छविको भण्डाफोर, शिल्पाले न्याय पाउनैपर्छ भन्दै जंगिए