लोकसेवा विज्ञापनमा साढे चार लाखको आवेदन, साउनमा जाँच, मंसिरमा जागिर

प्रकाशित मिति: १९ असार २०७६, बिहीबार

 

लोकसेवा आयोगले स्थानीय तहको कर्मचारी पदपूर्तिका लागि गरेको विज्ञापनमा चार लाख ४१ हजार १४१ जनाले आवेदन दिएका छन् ।मङ्गलबार राति १२ बजेसम्म फाराम भर्ने अन्तिम म्याद थियो । उक्त समयावधिभित्र चार लाख ४१ हजार १४१ जनाले आवेदन फाराम भरेको आयोगका प्रवक्ता किरणराज शर्माले जानकारी दिए । प्रवक्ता शर्माका अनुसार खुलातर्फ चार लाख ३४ हजार ७६४, महिला एक लाख तीन हजार ५६७, जनजाति ४३ हजार ३२६, मधेशी २४ हजार ९०, दलित तीन हजार ९१ र अपाङ्ग १४६ र पिछडिएका ११६ जनाले आवेदन दिएका छन् ।

 

५१५ स्थानीय तहका लागि नौ हजार १६१ कर्मचारी माग गर्दै आयोगले गत जेठ १५ देखि असार १७ गतेसम्म आवेदन माग गरेको थियो । आवेदनबाट १४ करोड चार लाख ११ हजार १५० राजश्व सङ्कलन भएको पनि प्रवक्ता शर्माले बताए । अन्याेलकाबीच पनि लाेकसेवाकाे विज्ञापनमा जागिरका लागि फारम भर्नेहरुकाे आकर्षण निकै बढेकाे देखिएकाे छ ।

 

निर्धारित मितिमै जाँच:

आयोगले स्थानीय तहको कर्मचारीको पदपूर्तिका लागि तोकिएकै समयमा परिक्षा संचालन गर्ने बताएको छ । तोकिएकै समय साउनको पहिलो सातादेखि परीक्षा सञ्चालन गर्ने आयोगले गृहकार्या गरिरहेको छ ।

 

आयोगले विज्ञापन संविधानले सुनिश्चित गरेअनुसार समावेशी नभएको भन्दै संसदको राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिले सरकारलाई विज्ञापन रद्द गर्न निर्देशन दिएपछि विज्ञापन विवादित बनेको थियो । समितिको निर्देशनपछि आयोगको विज्ञापन के हुन्छ भन्ने बारेमा अन्यौलता छाएकाे थियाे ।

 

त्यसैगरी समावेशी हटाएर आगाेगले विज्ञपन निकालेकाे भन्दै मेधेशी र आदिवासी संघसंस्थाहरुले आन्दाेलन नै गरेका थिए । प्राविधिक र अप्राविधिक जनशक्तिका लागि खुलाइएको विज्ञापन समावेशी सिद्धान्तअनुसार हुनु पर्नेमा नभएको भन्दै सर्वोच्च अदालतमा तीन वटा रिट परेका थिए । विज्ञापनको पक्षमा पनि एउटा रिट परेको थियो ।

 

तर, गत सोमबार सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीशद्वय हरिकृष्ण कार्की र डा.आनन्दमोहन भट्टराईको संयुक्त इजलासले विज्ञापनसम्बन्धी परेको रिटमा सुनवाइ गर्दै अन्तरिम आदेश दिन अस्वीकार गरेको थियो । उक्त आदेशसँगै आयोगलाई परीक्षा सञ्चालन गर्नका लागी बाटो खोलिएको हो । सर्वोच्चले अन्तरिम आदेश नदिएपछि पूर्ववत तालिका अनुसार नै आयोगले परिक्षा संचालनको लागी प्रक्रिया अगाडि बढाएको छ ।

 

आयोगका प्रवक्ता शर्माका भन्छन्, ‘सर्वोच्च अदालतबाट परीक्षा रोक्ने सम्बन्धी कुनै आदेश आएन । त्यसैले सबै परीक्षाका कार्यक्रम नियमित प्रक्रियामा अगाडि बढ्छन । पहिले बनाएकै कार्यतालिकालाई कार्यान्वयन गर्ने गरी जुन–जुन समय तोकिएको छ त्यही अनुसार काम गर्छौ ।’ आयोगले विभिन्न जिल्लामा रहेका आफ्ना १४ वटा कार्यालयमार्फत परीक्षार्थीहरूलाई पायक पर्नेगरी परीक्षा केन्द्र तोकिएको प्रवक्ता शर्माले बताए ।

 

सर्वाेच्चले आयाेगकाे विज्ञापन राेक्न आदेश नदिएपछि राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिकाे छलफलमा नेकपाका नेतृ पम्फा भुसालले अदालतले प्रतिगामी निर्णय गरेकाे प्रतिक्रिया दिएकी थिइन् । त्यसैगरी आदिवासी जनजाती महासंघले पनि सर्वाेच्चका आदेश संविधान विपरित भएकाे दावी गर्दै आन्लाेःलन गर्ने चेतावनी दिदै आएकाे छ । तर विराेधकाबीच पनि आयाेग भने समयमै परिक्षा गराउन सम्पूर्ण तयारीमा जुटेकाे छ ।

 

मंसिरभित्र अन्तर्वार्ता र सिफारिस:

आयोगले यस अघि नै सार्वजनिक गरेको कार्यतालिका अनुसारनै अब आउँदो साउन, भदौ र असोजमा परीक्षा लिनेछ । असोज, कात्तिक र मंसिरमा अन्तर्वार्ता र सिफारिस गर्ने कार्यतालिकामा उल्लेख गरेको छ ।

 

आयोगको कार्यतालिका अनुसार प्राविधिक पदहरुको नतिजा सबै भन्दा छिटो भदौदेखि असोजभित्र अन्तार्वार्ता र सिफारिस गरिसक्ने उल्लेख छ । छैटौं तहको अप्राविधिक र प्राविधिक पदहरुको अन्तारर्वार्ता र सिफरिस भने ढिलोमा मंसिरभित्र गरिनेछ । आवेदन खुला गरेको पाँच महिनामा उमेद्वार छनौट गरिसक्ने गरी आयोगले काम अघि बढाएको छ ।

 

आयोगको कार्यतालिका:


तपाईंको प्रतिकृयाहरू
 


ताजा अपडेट
२० बलमै ज्ञानेन्द्रको अर्धसतकले विश्वकप छनोटमा मलेसियामाथी नेपाल जित नजिक

ओलीलाई यसरी साइजमा ल्याउँदैछन प्रचण्ड,

मध्यरातमा सुस्माले फेसबुकमा आक्रोशपुर्ण स्टाटस पोस्ट गरिन्

छविको नयाँ खेल : सम्पत्ति जोगाउन फिल्मी शैलीमा हेमालाई इन्ट्री

विप्लव र गृहमन्त्री थापाबीच चल्यो यस्तो दोहोरी, कसले के भने

घनश्याम भुसालले भने स्कुल विभाग मलाई दिनुहोस्

गुल्मी पहिरो: मृतकको संख्या १३ पुग्यो, ३ जना अझै बेपत्ता

सरकारको प्रसंसनीय निर्णय अब सबै पूर्वगृहमन्त्रीका सुरक्षाकर्मी फिर्ता

हेटौंडामा ८ सवारीसाधन एकैपटक दुर्घट्ना

तपाईंको मोबाइल तात्छ ? यसो गर्नुहोस् कहिलै तात्दैन ।