२१ करोड रुपैयाँ नतिरेपछि आफ्नै ३ वटा डाम्नाओथारो 

अहिले पनि काठमाडौंको आकाशमा जहाजहरु होल्ड भएर बस्ने समस्या कायमै छ । यसरी आकाश नै जाम हुने समस्याले गर्दा दुःखचाहिँ स्वदेश–विदेश दुबैतिरका यात्रुले व्यहोर्नुपरेको छ ।

 

विदेशबाट आउने विभिन्न जहाजले कारणवश यहाँ ओर्लन पाएनन् भने ती भारतका लखनऊ, कोलकातातिर डाइभर्ट हुनुपर्छ वा यहीँको आकाशमा केही समय फन्को मार्नु पर्ने हुन्छ । जसो गरे पनि इन्धन खपत बढ्ने नै भयो । अरू देशका त ढाका र भारततिर डाइभर्ट होलान् भए तर चिनियाँ विमानले त्यसो पनि गर्दैनन् । चीनको दुई कम्पनीका दुई विमान दैनिक काठमाडौं आवत–जावत हुन्छन् ।

 

आफ्नै भूमि फर्किनका लागि अढाईदेखि तीन घण्टाको थप उडान आवश्यक हुन्छ । त्यसैले विमानमा बढी इन्धन हालेर आउनुको विकल्प छैन । अझ सलाम, फ्लाई दुबई, एयर अरेबियाजस्ता बजेट एयरलाइन्सले त तेल बढी हाल्नुपर्ने कारण यात्रुका लगेजहरु उतै छाडेर आउँछन् । कतिपय यात्रुका लगेज महिनौँदेखि अलपत्र, बेपत्ता हुने अवस्था यसकारण विद्यमान छ ।

 

नेपालीको स्वामित्वमा रहेको र हाम्रा प्रधानमन्त्री विदेश जाँदा राष्ट्रिय ध्वजावाहक सरकारी विमान छाडेर प्रयोग हुने गरेको हिमालयन एयरलाइन्सको कुरै बेग्लै, उसले एयरपोर्टलाई २१ करोड रुपैयाँ तिरेको छैन । विदेशी सेक्टरका लागि उडान अनुमति लिने तर जहाज नउडाउने  श्रीलंका, म्यानमारको लाइसेन्स लिने तर यात्रु नलाने । त्यस्तो हुँदा विमान सधैँ काठमाडौं विमानस्थलमा ओथारो लागेर बस्ने भयो । ठाउँ ओगटेर उसको तीनवटा जहाज बसिदिँदा विदेशबाट आउने अरु विमानको बाटो पनि रोकियो । एकातिर शुल्क तिर्दैन, अर्कातिर एयरपोर्ट कब्जा गरेर बसेको छ ।

 

केही महिनायता विमानस्थलको आगमनतर्फ मदिरा ल्याउने कुरामा कडाइ गरिए पनि दिल्लीबाट राति काठमाडौं ओर्लिने भारतीयहरुको हकमा भने मज्जा छ । एकजना यात्रुले एक बोतलसम्म मदिरा ल्याउन पाइन्छ । तर, कतिपय भारतीय यात्रुले आपसमा मिल्ने र एकैचोटिमा दर्जनौँ बोतल भिœयाउने गरेका छन् । अर्कातिर, कर्मचारीको बठ्याईं कस्तो भने, साउदी–कतारबाट गरिब नेपालीले ल्याएका मदिरा १५ वटा जफत भए मुचुल्कामा सात–आठवटा देखाउने, राति घर फर्कंदा ड्युटीवाल सिपाहीलाई एक बोतल दिएर अरु आफूले चिरिप्प पार्ने  ।

 

ए जोइपोइ, तिम्रो भान्छा खोइ !

 

शक्तिशाली पार्टी, अपार जनादेश र सुदृढ संगठन भनेर मात्र के गर्नु, चालामाला बिग्रेपछि भताभुंग हुन केही बेर नलाग्दो रहेछ ।
सबैले ‘हाम्रो र राम्रो’ हेर्दा विभिन्न गुटभित्रका पनि उपगुट समस्यामा परेका छन् । जस्तै, रामबहादुर थापा (बादल) सहितको समूहले वैद्यसँग विद्रोह गरेपछि त्यताबाट जो–जो आए, तिनका नेता उनी बन्नु स्वाभाविकै हो । अहिले पनि बादलले नियमित भेट्ने र घनीभूत छलफल गर्ने भनेको तिनैसँग हो ।

 

एमालेसँग एकीकरण घोषणा हुनुअघि माओवादीमा बादलजस्ता विभिन्न १५ घटकको समायोजन भएको थियो । नयाँ शक्तिबाट देवेन्द्र पौडेल (सुनील) सहितको समूह, नेकपा (संयुक्त) का गणेश साहहरू, जनसमाजवादी पार्टीसहितका ती घटकमध्ये अधिकांशको अहिले हरिबिजोग छ । गणेश साहले स्थायी कमिटी सदस्य पाए । देवेन्द्र पौडेलले बाग्लुङबाट प्रत्यक्षतर्फ संसदको चुनाव नै जिते ।

 

बाँकीको बिचल्ली छ । केन्द्रमा भएका नेता प्रदेश र जिल्लामा परेका छैनन् । त्यसैले गुटको कुरै भएन, गुटभित्रका पनि उपगुट र घटकहरू यस्तो मारमा परेका छन् । तिनीहरूको रुवाई र पीडा आ–आफ्नो ठाउँमा छ । पद पाइएन भन्दैमा फर्किएर जाने ठाउँ पनि छैन । पार्टीभित्र शुरु भएको यो संक्रमणकालमा लिनेले आ–आफ्नो किसिमले फाइदा लिइरहेका छन् ।

 

जसले सकेका छैनन्, उनीहरूको कन्तबिजोग हेरिनसक्नुको छ । तत्कालिन माओवादी केन्द्रमा मिसिएका घटकहरू तलबाटै दबाब अभियान चलाउने, नेतृत्वलाई आग्रह गर्ने भनेर सरसल्लाह गर्दै छन् । उनीहरूको बुझाइ छ, पूर्वएमालेमा राजनीतिक चेत कम रहेछ । उनीहरू सन्तुलन मिलाएर बसेका छन्, जमेको तलाऊजस्तो । आफ्नै कोटरीमा रमाएर बस्ने, रूपान्तरण नहुने तहमा छन् ।

 

एकता प्रक्रियालाई लम्ब्याउँदा त्यसको फाइदा महाधिवेशनसम्ममा लिन सकिने उनीहरूले बुझेका छन् । सरकार एउटै पार्टीको भनिएको छ । तर, नियुक्तिहरू आ–आफ्ना मन्त्रालयअन्तर्गत आ–आफ्ना मान्छेको मात्रै गरिएको छ ।

 

कुरा नमिलेका जोई–पोईको घरभित्र अलग–अलग भान्सा, बाहिरचाहिँ सँगै देखिनुपर्ने बाध्यताजस्तो बनेको छ, एकता । भित्री रणनीति के पाइयो भने, महाधिवेशनसम्म आ–आफ्नो जोड–घटाऊको स्थितिले जाने र एकतालाई यसरी नै लम्ब्याइरहने † पार्टीभन्दा सत्ताप्रमुख । एमालेभित्रको समस्या माओवादीलाई थाहै हुन छाड्नु । माओवादी पनि एकीकृत भएको देखिनु ।

 

प्रचण्ड साझा नेता त भए । तर, उनले पनि सबै सन्तुलन मिलाउन नसकेको गुनासो बाक्लो छ । बादललाई अलिक बढी च्याप्दा अन्यत्र समस्या भयो । कम्युनिष्ट पार्टीका नेता र कार्यकर्ता जनतामा अत्यधिक सम्पर्कमा रहनुपर्छ भन्ने मान्यता त हो । तर, एकतापछि झन् बढी सत्ताकेन्द्रित हुँदा भएको जनसम्बन्ध पनि बिच्छेदको स्थिति छ ।

 

अहिले जनसम्बन्धबाट सबभन्दा टाढा कोही छ भने त्यो नेकपा नै हो । परिणामस्वरूप स–साना देखिने, तर गहिरिएर हेर्दा त्यस्तै साना–साना असफलता बढेर पार्टी संकटमा पर्ने घटनाहरू देखिन थालेका छन् । जस्तो कि, देशका विभिन्न भागमा भएका विद्यालय व्यवस्थापन समिति, खानेपानी उपभोक्ता समिति, टोल सुधार समितिहरूका चुनावमा नेकपाका मान्छेहरूले व्यहोर्दै रहेको असफलता ।

 

तल्लो कमिटीहरूमा काम गर्ने अगुवा स्थानीय तहको पदाधिकारी बनेका छन् । पार्टी कमिटी छैन । निर्वाचित जनप्रतिनिधिलाई जनतासँग जोड्ने पार्टी कमिटीले हो । त्यसको अभाव हुँदा ‘राजा र रैती’ भनेजस्तो, जनता र जनप्रतिनिधि भएका छन् ।

 

टाउको फुटाउने, पैसो उठाउने

 

गत वर्षको तुलनामा कर राजश्वको हिसाब गर्दा अहिले ३० प्रतिशतले बृद्धि भएको छ । राजश्व सचिवमा उपराष्ट्रपति कार्यालयबाट लालशंकर घिमिरे गएका छन् । उनी मन्त्रालयमा बहालीलगत्तै अनुगमनका लागि नयाँ तरिका अपनाइएको छ । कर्मचारीलाई दिइएको पत्रमै ‘राजश्व सचिवज्यूको निदेशानुसार’ लेख्ने गरिएको छ । त्यसरी खटिएका कर्मचारीले कुनै पनि बेला ठूला व्यापारिक गृह, थोक पसल र शहरका मुख्यमुख्य व्यापारिक स्थलमा छान मार्न थालेपछि व्यापारी त्राही–त्राही छन् ।

 

खटिने कर्मचारी पनि उत्तिकै त्रस्त । दिउँसो ३ बजे खटिएको कर्मचारीले ५ बजेभित्र काम सिध्याएर विवरण पनि पेश गर्नुपर्ने † यसरी राजश्व त बढी उठेकै छ । तर, विकास खर्चमा भने कमी आएको छ । त्यसले गर्दा असन्तुलित हुन जान्छ । मेलम्ची खानेपानी आयोजना, सिक्टा सिँचाइ आयोजना, निजगढ अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलजस्ता राष्ट्रिय प्राथमिकताका आयोजनाहरू सम्पन्न गर्नेतिर सुरसारै देखिन्न । त्यसमाथि काम गर्ने क्रममा अख्तियारबाट आइलाग्ने झमेला अर्कै छ ।

 

त्यस्तै, राष्ट्रिय प्राकृतिक स्रोत तथा बित्त आयोगको अध्यक्षमा हालै पूर्वसचिव बालानन्द पौडेल संसदीय सुनुवाईबाट स्वीकृति पाई नियुक्तिपत्र बुझ्ने प्रक्रियामा छन् । त्यसले अब प्रदेशहरूलाई पैसा बाँड्नुपर्ने छ । उसका लागि पनि पैसा छुट्टयाइदिनुपर्ने छ । त्यो पैसा कहाँबाट ल्याउने ? तिनै करदाताबाट † अनि, बलिदान हुने पालो परेको छ करदाता, अर्थात् व्यापारी र सर्वसाधारणको । जनआस्थाबाट

प्रतिक्रिया दिनुहोस
सरोज पोखरेलको नेतृत्वमा बन्यो संयुक्त ब्यावसायिक टीम

  सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) निकट बैदेशिक राजेगार ब्यवसायीहरुले सवै पक्षलाई मिलाएर

चीनले हामीलाई सित्तैमा एक रुपैंयाँ दिने वाला छैन् : नेता पाण्डे

  विश्वको एक्सचेञ्ज करेन्सीको माध्यमबाट अमेरिकाले संसारभर आफ्नो अधिपत्य स्थापीत गर्ने प्रयास गरिरहेको

मन्त्री लालबाबु पण्डितले भने एनजिओलाई तह लगाउने योजना बनाएको छु

  संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासनमन्त्री लालबाबु पण्डितले जथाभावी तालीम दिने एनजिओहरुलाई तह

के गर्दैछ विप्लव, यस्तो छ नयाँ रणनीति

  पछिल्लो समय नेत्रबिक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको नेकपाका कतिपय केन्द्रीय नेता, जिल्ला ईन्चार्ज