५ लाख बेरोजगारलाई रोजगारी दिने यस्तो छ सरकारको तयारी

प्रकाशित मिति: २७ माघ २०७५, आईतवार

 

५ लाख बेरोजगारलाई रोजगारी दिने सरकारले तयारी गरेको छ । प्रत्यक बर्ष ५ लाखको दरले १० बर्षमा ५० लाख बेरोजगारलाई नेपालमै रोजगार दिने तयारी सरकारले गरेको छ ।

 

सरकारले इतिहासमै पहिलोपटक बेरोजगार नागरिकलाई रोजगारको ग्यारेन्टी गर्नका लागि ल्याउन लागेकाे प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमको लाेगाे सार्वजनिक भएकाे छ । वर्तमान सरकारकाे सबैभन्दा महात्वकांक्षी र लाेकप्रिय कार्यक्रम मानिएकाे यसकाे फागुन १ गते १२ बजे राष्ट्रियसभा गृहमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम रहेकाे छ ।

 

 

यस कार्यक्रम सातै प्रदेशमा मुख्यमन्त्रीहरुले समेत साेही समयमा उद्घाटन गर्ने तयारी गरिएकाे श्रम, राेजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री गाेकर्ण विष्टका प्रेस संयाेजक मदन खनालले जानकारी दिए । उनका अनुसार काठमाडौकाे सभागृहमा हुने कार्यक्रमको सम्पूर्ण व्यवस्थापन काठमाडौं महानगरपालिकाले गर्नेछ ।

 

यस कार्यक्रमले वेराेजगार युवाहरूलाई मुख्य केन्द्रमा राखेर काम गर्नेछ । कार्यक्रम अनुसार यो कार्यक्रमले विपन्न बेरोजगार नागरिकलाई कम्तिमा एक सय दिनको रोजगारको ग्यारेन्टी गर्ने तयारी छ । यद्यपि वेराेजगारलाई रोजगारी दिलाउने नै सरकारकाे पहिलाे प्राथमिकता हुनेछ ।

 

बेरोजगार युवाले आफ्नो स्थानीय तहका रोजगार सूचना केन्द्रमा आफ्नो व्यक्तिगत विवरण पेश गर्नुपर्नेछ । जसका लागि मन्त्रालयले सबै स्थानीय तहमा राेजगार अधिकृतकाे भर्ना प्रकिया सुरु गरिसकेकाे छ ।

 

 

कार्यक्रम सुरु भएपछि सरकारले रोजगारी नभएकाहरुलाई सय वा १२० दिनका लागि आफैंले काम खोजिदिने त्यारी छ । यदि सरकारले काम दिन नसके सरकारी ढुकुटीबाटै सो अवधि बराबरको पारिश्रमिक बापत तलव दिने व्यवस्था कार्यक्रममा गर्न लागिएकाे छ ।

 

प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमको मन्त्री गाेकर्ण विष्टकाे नेतृत्वमा श्रम, राेजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्रालयले सफल कार्यान्वयन गर्दैछ । प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमलाई मन्त्री विष्टकाे अर्काे सफलताको रुपमा समेत व्याख्या गरिएकाे छ । मन्त्रालयको नेतृत्व सम्हालेदेखि नै मन्त्री विष्ट नीतिगत सुधार र समस्याहरुकाे नीतिगत समाधानमा केन्द्रीत देखिएका छन ।

भीम रावलले गरे यस्तो खर्तनाक खुलासा, ओली र दाहाल तनावमा

भेनेजुएला प्रकरण सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) भित्र पेचिलो बन्दै गरेका बेला नेता भीम रावलको पछिल्लो प्रतिक्रियाले विभिन्न आशंकाहरू उब्जाइदिएको छ ।

 

नेकपाका प्रभावशाली नेता रावलले पार्टीभित्र ठूलो जोखिम उत्पन्न भएको समेत बताएका छन् । रावलले साना घटनाहरूले कम्युनिस्ट पार्टीहरू विभाजन भएका उदाहरण दिँदै नेकपाभित्र संकटहरू रहेको बताएका छन् ।

 

रावलले कम्युनिस्ट पार्टीहरू सामान्य विषयमा पनि टुटफुट भएको स्मरण गराएका छन् । उनको यो अभिव्यक्तिले नेकपाका अध्यक्ष समेत रहेका प्रधानमन्त्री केपी ओली र दोस्रो तहका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’लाई तनाब बढाइदिएको छ ।

 

नेता रावलको ट्वीटले नेकपाका ठूला नेता र कार्यकर्ताहरूमा चिन्ता बढाइदिएको छ । उनले देश र वर्तमान सरकारको बारेमा सार्वजनिक रुपमा विवाद गर्दा कम्युनिस्ट पार्टी विभाजन भएको उदाहरण दिएका छन् । रावलले पार्टी समायोजन गरेर छिटोभन्दा छिटो काम गरी विभाजनको पीडाबाट बच्न सुझाव दिएका छन् ।

 

‘विगतमा कुनै देश र सरकार विशेषबारे सार्वजनिक रूपमा धेरै विवाद गर्दा कम्युनिष्ट पार्टीमा विभाजन समेत आएको स्मरण गर्दै संयमित भएर विधि र बैठकबाट विवाद टुंग्याउनु र पार्टी एकीकरणको काम अविलम्व पूरा गर्नु बुद्धिमानी कार्य ठहरिनेछ’, उनले भनेका छन् । भेनेजुएलाको समर्थन गर्दै दोस्रो तहका अध्यक्ष दाहालले विज्ञप्ति जारी गरेपछि उत्पन्न भएको विवादले साम्य हुने संकेत गरेको छैन ।

 

पछिल्लो समयमा ओली र दाहालबीच सार्वजनिक रुपमै एकले अर्काको आलोचना हुन थालेको छ । भेनेजुएला प्रकरणले बालुवाटार र खुमलटारबीच दूरी बढ्दै गएको छ । यो अवस्था रह्यो भने नेकपाभित्र अनिष्ट हुने रावलको चिन्ता छ ।


तपाईंको प्रतिकृयाहरू

 

 


ताजा अपडेट
एकता टुंग्याउन नेकपाको सचिवालय बैठकमा यसरी छलफल, कार्यदल सदस्यपनि सहभागी

विश्व विजेता अमेरिकन खेलाडीले सन्यास लिएर हिन्दु धर्मको प्रचारक बनेपछि

बुबा–आमाकाे दुर्व्यबहारले कति पटक मर्ने प्रयास गरेँ,म हुर्केकाे समाजनै गलत छः सावित्री सुवेदी

कोरियन भाषा परिक्षा आवेदन खुल्यो, १७ गते देखि १९ सम्म परिक्षा आवेदन फारम भर्न सकिने

अस्ट्रेलियामा १००० नर्सिङ पढने नेपाली विद्यार्थीको बिचल्ली , हेर्नुहोस भिडियो सहित, क कसले ठगे

अस्ट्रेलिया जान नक्कली बिहे

कहिलेसम्म आइरहन्छ यसरी भुकम्प ? तर्साको तर्साइ

प्रियंका चोपडा गर्भवती ?

यौन दुर्व्यवहारको आरोपमा विद्यार्थीले त्रिवि सहायक डीनलाई दले मोसो

रबिलाइ नै धरधरी रुवाउने गरि कसले लेख्यो यस्तो भावनात्मक खुल्ला पत्र पढ्नु होस् !