५ लाख बेरोजगारलाई रोजगारी दिने यस्तो छ सरकारको तयारी 

५ लाख बेरोजगारलाई रोजगारी दिने सरकारले तयारी गरेको छ । प्रत्यक बर्ष ५ लाखको दरले १० बर्षमा ५० लाख बेरोजगारलाई नेपालमै रोजगार दिने तयारी सरकारले गरेको छ ।

 

सरकारले इतिहासमै पहिलोपटक बेरोजगार नागरिकलाई रोजगारको ग्यारेन्टी गर्नका लागि ल्याउन लागेकाे प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमको लाेगाे सार्वजनिक भएकाे छ । वर्तमान सरकारकाे सबैभन्दा महात्वकांक्षी र लाेकप्रिय कार्यक्रम मानिएकाे यसकाे फागुन १ गते १२ बजे राष्ट्रियसभा गृहमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम रहेकाे छ ।

 

 

यस कार्यक्रम सातै प्रदेशमा मुख्यमन्त्रीहरुले समेत साेही समयमा उद्घाटन गर्ने तयारी गरिएकाे श्रम, राेजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री गाेकर्ण विष्टका प्रेस संयाेजक मदन खनालले जानकारी दिए । उनका अनुसार काठमाडौकाे सभागृहमा हुने कार्यक्रमको सम्पूर्ण व्यवस्थापन काठमाडौं महानगरपालिकाले गर्नेछ ।

 

यस कार्यक्रमले वेराेजगार युवाहरूलाई मुख्य केन्द्रमा राखेर काम गर्नेछ । कार्यक्रम अनुसार यो कार्यक्रमले विपन्न बेरोजगार नागरिकलाई कम्तिमा एक सय दिनको रोजगारको ग्यारेन्टी गर्ने तयारी छ । यद्यपि वेराेजगारलाई रोजगारी दिलाउने नै सरकारकाे पहिलाे प्राथमिकता हुनेछ ।

 

बेरोजगार युवाले आफ्नो स्थानीय तहका रोजगार सूचना केन्द्रमा आफ्नो व्यक्तिगत विवरण पेश गर्नुपर्नेछ । जसका लागि मन्त्रालयले सबै स्थानीय तहमा राेजगार अधिकृतकाे भर्ना प्रकिया सुरु गरिसकेकाे छ ।

 

 

कार्यक्रम सुरु भएपछि सरकारले रोजगारी नभएकाहरुलाई सय वा १२० दिनका लागि आफैंले काम खोजिदिने त्यारी छ । यदि सरकारले काम दिन नसके सरकारी ढुकुटीबाटै सो अवधि बराबरको पारिश्रमिक बापत तलव दिने व्यवस्था कार्यक्रममा गर्न लागिएकाे छ ।

 

प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमको मन्त्री गाेकर्ण विष्टकाे नेतृत्वमा श्रम, राेजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्रालयले सफल कार्यान्वयन गर्दैछ । प्रधानमन्त्री राेजगार कार्यक्रमलाई मन्त्री विष्टकाे अर्काे सफलताको रुपमा समेत व्याख्या गरिएकाे छ । मन्त्रालयको नेतृत्व सम्हालेदेखि नै मन्त्री विष्ट नीतिगत सुधार र समस्याहरुकाे नीतिगत समाधानमा केन्द्रीत देखिएका छन ।

भीम रावलले गरे यस्तो खर्तनाक खुलासा, ओली र दाहाल तनावमा

भेनेजुएला प्रकरण सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) भित्र पेचिलो बन्दै गरेका बेला नेता भीम रावलको पछिल्लो प्रतिक्रियाले विभिन्न आशंकाहरू उब्जाइदिएको छ ।

 

नेकपाका प्रभावशाली नेता रावलले पार्टीभित्र ठूलो जोखिम उत्पन्न भएको समेत बताएका छन् । रावलले साना घटनाहरूले कम्युनिस्ट पार्टीहरू विभाजन भएका उदाहरण दिँदै नेकपाभित्र संकटहरू रहेको बताएका छन् ।

 

रावलले कम्युनिस्ट पार्टीहरू सामान्य विषयमा पनि टुटफुट भएको स्मरण गराएका छन् । उनको यो अभिव्यक्तिले नेकपाका अध्यक्ष समेत रहेका प्रधानमन्त्री केपी ओली र दोस्रो तहका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’लाई तनाब बढाइदिएको छ ।

 

नेता रावलको ट्वीटले नेकपाका ठूला नेता र कार्यकर्ताहरूमा चिन्ता बढाइदिएको छ । उनले देश र वर्तमान सरकारको बारेमा सार्वजनिक रुपमा विवाद गर्दा कम्युनिस्ट पार्टी विभाजन भएको उदाहरण दिएका छन् । रावलले पार्टी समायोजन गरेर छिटोभन्दा छिटो काम गरी विभाजनको पीडाबाट बच्न सुझाव दिएका छन् ।

 

‘विगतमा कुनै देश र सरकार विशेषबारे सार्वजनिक रूपमा धेरै विवाद गर्दा कम्युनिष्ट पार्टीमा विभाजन समेत आएको स्मरण गर्दै संयमित भएर विधि र बैठकबाट विवाद टुंग्याउनु र पार्टी एकीकरणको काम अविलम्व पूरा गर्नु बुद्धिमानी कार्य ठहरिनेछ’, उनले भनेका छन् । भेनेजुएलाको समर्थन गर्दै दोस्रो तहका अध्यक्ष दाहालले विज्ञप्ति जारी गरेपछि उत्पन्न भएको विवादले साम्य हुने संकेत गरेको छैन ।

 

पछिल्लो समयमा ओली र दाहालबीच सार्वजनिक रुपमै एकले अर्काको आलोचना हुन थालेको छ । भेनेजुएला प्रकरणले बालुवाटार र खुमलटारबीच दूरी बढ्दै गएको छ । यो अवस्था रह्यो भने नेकपाभित्र अनिष्ट हुने रावलको चिन्ता छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
जन्मदिनको पैसा बिरुवा नेपाललाई

  अस्ट्रेलिया निवासी पुरानो राष्ट्रिय गानका रचयिता चक्रपाणी चलिसेका नाती सुशिल चालिसे र

रवि लामिछानेलगायतविरुद्ध पुडासैनी पत्नीको किटानी उजुरी !

  कार्यक्रम प्रस्तोता रवि लामिछाने, पत्रकार युवराज कँडेल र नर्स अस्मिता कार्कीविरुद्ध आत्महत्या

शिल्पा पोखरेललाई पक्राउ नगर्न सर्वोच्चको आदेश

  अभिनेत्री शिल्पा पोखरेललाई तत्काल पक्राउ नगर्न सर्वोच्च अदालतले आदेश दिएको छ ।

रौतहटमा जंगली हातीले एकघर भत्कायो

  रौतहटस्थित गएराती जंगली हातीले एकजनाको घर भत्काएको छ । जिल्लाको उतरीभेग चन्द्रपुर